ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ-ΣΙΤΑΓΡΟΙ 0-2

ΜΕ ΓΚΟΛ ΤΩΝ ΚΑΛΕΡΓΗ-ΜΟΥΡΑΤΙΔΗ, ΠΕΤΥΧΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΔΡΑΜΑ

Σε θέση βολής οι Σιταγροί

Στους δύο μόλις βαθμούς από την πρώτη θέση μείωσε τη διαφορά η Δόξα Σιταγρών, ύστερα από τη σπουδαία νίκη μέσα στη Δράμα και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ-ΣΙΤΑΓΡΟΙ 0-2: Γνωρίζοντας πολύ καλά τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και αφού αντιπαρήλθαν της πίεσης των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος, οι Σιταγροί πήραν μεγάλη νίκη μέσα στη Δράμα. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν στοιχεία πολύ καλής ομάδας, με καλή κυκλοφορία και οργανωμένες επιθετικές ενέργειες, επιβεβαιώνοντας την καλή δουλειά που κάνει ο Τάσος Λευκόπουλος. Από την άλλη μεριά, στον Πανδραμαϊκό τίποτα δε λειτούργησε σωστά στον συγκεκριμένο αγώνα. Η αναστάτωση που ήρθε από το πρώτο γκολ του αντιπάλου, έγινε ακόμα μεγαλύτερη με το γρήγορο δεύτερο γκολ, με αποτέλεσμα να εκνευριστούν και χωρίς καθαρό μυαλό να προσπαθούν στην επανάληψη να βρουν τον Πατένταλη για κεφαλιά, χωρίς να μπορούν να δημιουργήσουν αξιόλογες φάσεις.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 9΄ σέντρα του Παπακωνσταντίνου, κοντινή κεφαλιά του Μαδεμλή μπλόκαρε ο Ι. Δεληγιώρογλου. Στο 25΄ ο Τσαρσιταλίδης έφυγε μόνος μπροστά, όμως το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ ο εξερχόμενος Λαμπρινουδάκης. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Καλαϊτζίδης και με κεφαλιά ο Καλέργης έκανε το 0-1. Στο 29΄ ο Πατένταλης έδωσε στον Παπακωνσταντίνου μέσα στην περιοχή, το συρτό σουτ του οποίου πέρασε άουτ. Στο 35΄ ο Κασάπης από το ύψος της περιοχής, έπιασε συρτό σουτ, άουτ. Στο 47΄ ο Καρασαββίδης ανατράπηκε από τον Μητρούση, ο διαιτητής συμβουλεύθηκε τον επόπτη Κεσαπίδη και υπέδειξε το πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Λάζαρος Μουρατίδης. Στο 52΄ φάουλ του Κασάπη απέκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ ο Ι. Δεληγιώρογλου, στο 54΄ σουτ του Φιλιππίδη απέκρουσε με εκτίναξη σε κόρνερ ο Λαμπρινουδάκης. Στο 65΄ κόρνερ του Κασάπη, κεφαλιά του Πατένταλη χωρίς στόχο, στο 84΄ μακρινό σουτ του Λίπο απέκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας. Στο 90΄ φάουλ του Λίπο, κεφαλιά του Μητρούση στο κάθετο δοκάρι.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τον Πανδραμαϊκό που «βραχυκύκλωσε» με την εξέλιξη του αγώνα, ξεχώρισαν οι Κιάκος, Μαδεμλής, Καρατάσιος. Από τους Σιταγρούς που έφθασαν δίκαια στη νίκη, κανείς δεν υστέρησε, με κορυφαίους τους Τρελλόπουλο, Καλέργη, Μουρατίδη, Καρασαββίδη και Καλαϊτζίδη. Καλή η διαιτησία του Ν. Παρασκευούδη (Σταϊκίδης, Κεσαπίδης).

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Λαμπρινουδάκης, Κιάκος, Πιστικός (70΄ Ελευθεριάδης), Πατένταλης, Μητρούσης, Λίπο, Παπακωνσταντίνου (78΄ Χατζηπαναγιώτου), Μπαμπαλής, Μαδεμλής, Κασάπης, Καρατάσιος (55΄ λ.τ. Βάντσης).

ΣΙΤΑΓΡΟΙ: Ι. Δεληγιώρογλου, Φιλιππίδης, Καλέργης (89΄ Ευσταθιάδης), Καρασαββίδης, Τρελλόπουλος, Νικολαϊδης, Γουνανίδης (73΄ Γρηγοριάδης), Παρασκευαϊδης, Τσαρσιταλίδης, Μουρατίδης, Καλαϊτζίδης (90΄ Α. Δεληγιώρογλου).

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΤΑΣΟΣ ΛΕΥΚΟΠΟΥΛΟΣ (Σιταγροί): Μετά το πρώτο «αναγνωριστικό» τέταρτο, προσπαθήσαμε και καταφέραμε να ανοίξουμε το σκορ. Από κει κι έπειτα ο Πανδραμαϊκός ανοίχθηκε να ισοφαρίσει, εμείς είχαμε περισσότερους χώρους για να κινηθούμε και πήγαμε καλά στον χώρο του κέντρου. Είχαμε καλές ευκαιρίες, αλλά και ο Πανδραμαϊκός μπορούσε να είχε ισοφαρίσει. Στην επανάληψη ήμασταν πολύ καλοί, «σφιχτοί» πίσω στην άμυνα, δεν κινδυνεύσαμε ιδιαίτερα και τελικά επικρατήσαμε σχετικά εύκολα. Σήμερα αγωνίστηκαν δύο ομάδες που βασίζονται πολύ σε νεαρούς ποδοσφαιριστές. Αυτό είναι το νόημα του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου, να δίνουμε ευκαιρίες στους νεαρούς, αλλιώς δε θα αναδείξουμε ταλέντα, ούτε στη Δράμα, ούτε πουθενά.

ΘΕΟΦΥΛΑΚΤΟΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ (Πανδραμαϊκός): Θα συμφωνήσω στα περισσότερα με τον Τάσο. Θέλω να μιλήσω για το πρώτο ημίχρονο, οι Σιταγροί προηγήθηκαν από ένα δικό μας λάθος, στη συνέχεια προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε κα κάναμε ευκαιρίες. Στο δεύτερο μέρος σχεδόν δεν μπήκαμε στο παιχνίδι, ο αντίπαλος κέρδισε δίκαια. Δείξαμε αγωνιστική απειθαρχία και φάνηκε αυτό στο δεύτερο ημίχρονο.