FOOTBALL LEAGUE

Σοκ στην Καβάλα, στην κορυφή η Βέροια

ΚΑΒΑΛΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ  0 -1

Ήττα σοκ για τους «Αργοναύτες»

Ο Πολίτης που ήταν παίκτης του ΑΟΚ το καλοκαίρι για μικρό χρονικό διάστημα, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης αποκρούοντας δυο πέναλτι.

Σ` ένα δραματικό παιχνίδι ο ΑΟΚ γνώρισε μια ήττα εκτός προγράμματος.  Αυτό οφείλεται στον Πολίτη αλλά και στη νευρικότητα που είχαν οι παίκτες του Κώστα Ανυφαντάκη παρά το γεγονός ότι πίεσαν ασφυκτικά.  Από το 2`ο Απόλλωνας κράτησε τη νίκη.

Ούτε ένας αναπληρωματικός.  Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τον ΑΟΚ με γκολ από τα αποδυτήρια και μετέφεραν το άγχος στους γηπεδούχους. Ο ΑΟΚ «στρίμωξε» την αντίπαλη ομάδα επιζητώντας την γρήγορη ισοφάριση.

Έχασε πέναλτι με τον Ορφανίδη, είχε κλασσική ευκαιρία με τον Κολλά. Ο Πολίτης είπε όχι και στις δυο φάσεις.  Κράτησε όρθια την ομάδα του.  Στο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι.

Ασφυκτική πίεση του ΑΟΚ στο β` μέρος με σπουδαία ευκαιρία στο 46` με τον Κολλά.  Ο Ανυφαντάκης από το 63` και μετά άλλαξε το σχηματισμό.  Ο Απόλλωνας ροκάνιζε το χρόνο με σκόπιμες καθυστερήσεις. Οι  ευκαιρίες χανόταν για  τον ΑΟΚ αλλά και οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε δυο περιπτώσεις.   Νευρικότητα στους παίκτες του ΑΟΚ, κάτι πουήθελε ο Απόλλωνας.

ΑΟΚ:  Κυρίτσης, Καζαντζίδης,  Κολλαράς, Στίκας, Τενεκές, Γαβριηλίδης, Κέρθι, Ορφανίδης, Κολλάς, Αδαμάκης, Κόκκορης.

Απόλλωνας Πόντου:  Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Νύκταρης, Βαφειάδης,  Μουρατίδης, Δεινόπαπας, Τουρσίδης, Καλογέρης, Αμαραντίδης,  Παναγιώτου, Λαμπίρης.

ΒΕΡΟΙΑ – ΟΛΥΜΠ. ΒΟΛΟΥ  3 – 0

Η Βέροια του Παύλου Δερμιτζάκη ήταν ασταμάτητη απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου και αν και άργησε, επικράτησε με 3-0 των ερυθρολεύκων και σε συνδυασμό με την ήττα της Καβάλας, ανέβηκε στην κορυφή του Νότιου Ομίλου (με ματς περισσότερο).

Αήττητη η Βέροια εντός έδρας, με πέντε νίκες και μία ισοπαλία, μπήκε δυνατά στο ματς. Απείλησε με τον Λουκίνα στο 9′ για πρώτη φορά, ενώ στο 19′ ο Σκόνδρας είχε δοκάρι σε κεφαλιά που έπιασε σε σέντρα του Καραγιάννη. Με την σέντρα στο β’ μέρος, ο Καραγιάννης άνοιξε το σκορ μετά από ωραία σέντρα του Πόζογλου! Ο Πόζογλου έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 58′ να χριστεί και αυτός σκόρερ αφού το δυνατό σουτ που έπιασε σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Ξενοδόχοφ, όπως και στο 71′ όταν έστειλε την μπάλα μόλις αουτ! Το γκολ τελικά το πέτυχε ο Λουκίνας στο 76′ με όμορφο πλασέ. Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε στο 82′ το τελικό 3-0 μετά από πάσα του Οικονόμου!

ΒΕΡΟΙΑ: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης(81′ Μούχαλης), Σκόνδρας, Μαραγκός, Βεργώνης(81′ Παπαχρήστος), Μπλέτσας(63′ Σιμόνι), Καραγιάννης(63′ Οικονόμου), Πασάς, Πόζογλου, Λουκίνας(85′ Τασιόπουλος)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοφ, Παπακώστας(59′ Νικλιτσιώτης), Μπουτζίκος, Γιαννίτσης, Φιλίποβιτς, Κολέλα(46′ Ρόκας), Γκιοατά(67′ Πατρώνης), Κόλα, Βασιλούδης, Βουκελάτος(59′ Πέλκας), Παπαδημητρίου(74′ Τζούριτς)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ – ΠΙΕΡΙΚΟΣ  0 – 2

ΣΚΟΡΕΡ: 21′ Μακρής σουτ, 35′ Γκατζολάρι κεφ.

Στο 63′ προσπάθεια του Γκατζολάρι κατέληξε στο δοκάρι του Κίναλη!

Θεσπρωτός (Ροτσα): Κίναλης, Πετράκης (62′ Μπίκας), Γ. Γώγος, Σταυρίδης, Κωνσταντακόπουλος, Γκανσιέρ, Κωνσταντίνου, Ραμίρεζ (85′ Κατσής), Πατσέκο (73′ Πουφλής), Α. Γώγος, Σαραντίδης (62′ Πέντσας).

Πιερικός (Παναγιώτου): Καραγκιολίδης, Τοπαλίδης, Χαρτσιάς, Κανταρτζής, Γιαλαμίδης, Αποστολόπουλος, Μακρής, Ιντζόγλου (72′ Μηλιώτης), Ίτσιος (90′ Κριεμάντι), Γκατζολάρι (72′ Μπουζούκης), Μπουολί.

ΑΕΠ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ  0 – 0

Ο Αλμωπός Αριδαίας είχε τις ευκαιρίες αλλά έμεινε στο 0-0 με την ΑΕΠ Κοζάνης εκτός έδρας.

O Αλμωπός Αριδαίας ξεκίνησε καλύτερο το ματς και στο 25ο λεπτό ο Χαντζάρας βρέθηκε σε τετ α τετ μετά από πάσα του Μάνιου αλλά άργησε να πλασάρει και κόπηκε από τους αμυνόμενους.

Ωστόσο στο 38ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες όταν ο Κολτσίδας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τρομπούκης σούταρε για την Κοζάνη αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και έτσι οι δυο ομάδες έμειναν στο μηδέν.

ΑΕΠ Κοζάνης (Ναντβόρνικ): Σταυρίδης, Μ. Βοριαζίδης (53′ Τσιάρας), Τσικόπουλος (46′ Τρομπούκης), Κοτταρίδης, Ταϊρης, Ντούκα (66′ Ντινόπουλος), Πάλλας (66′ Λι), Παπαδόπουλος, Νικολίτσας, Αιχμαλωτίδης (53′ Κυριαλάνης), Φωλίνας.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Μένιος, Βενέτης, Κουρουπής, Μάνιος (85′ Λουσέρο), Λόμπα, Μανίσογλου (75′ Μεντής), Έππας (90+2′ Τούφας), Ασλαμπάλογλου, Κολτσίδας, Πέττας (85′ Αμαραντίδης), Χατζάρας (46′ Μουτζούρης).