ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ «ΑΠΕΔΡΑΣΕ» Η ΠΕΤΡΟΥΣΑ ΑΠΟ …..

140  φωτογραφίες σε 2 σελιδες  του αγώνα    ΑΚΡΙΤΑΣ Κ. ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ –  ΔΟΞΑ  ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ   (κυπελλο)   θα δείτε εδώ…..απαγορεύεται η δημοσίευση έστω και μερικώς σε εφημερίδες…….

ΕΔΩ  ΚΑΡΕ -ΚΑΡΕ  ΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ  ΤΟΥ   ΑΓΩΝΑ ………………….

ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ «ΑΠΕΔΡΑΣΕ» Η ΠΕΤΡΟΥΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙ, ΣΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΟ ΑΓΩΝΑ

Επικράτησε στη «ρώσικη ρουλέτα»

Ύστερα από «λευκή» ισοπαλία στην κανονική διάρκεια της συνάντησης και στην παράταση, Ακρίτας Κάτω Νευροκοπίου και Δόξα Πετρούσας έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι, με τους φιλοξενούμενους να εξασφαλίζουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Δράμας (3-5).

Στον πρώτο επίσημο αγώνα τους, οι δύο ομάδες ήταν εμφανώς ανέτοιμες. Πολύ μέτριο ήταν το πρώτο μέρος, στη συνέχεια ο ρυθμός εκατέρωθεν βελτιώθηκε. Το τελικό αποτέλεσμα (0-0) κρίνεται δίκαιο, αφού και οι δύο είχαν ορισμένες καλές στιγμές για να προηγηθούν. Οι γηπεδούχοι πάντως έδειξαν περισσότερο πάθος στις κινήσεις τους και «κυνήγησαν» τη νίκη, οι φιλοξενούμενοι με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή τους και με απουσίες, έδειξαν πως σαφώς χρειάζονται πίστωση χρόνου, ενώ πανηγύρισαν έντονα στο τέλος τη δραματική πρόκριση. Πριν από τον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του αδικοχαμένου ποδοσφαιριστή του Πανδραμαϊκού, Κώστα Μαριάδη, που σκοτώθηκε πρόσφατα σε τροχαίο. Στα αξιοσημείωτα η πολύ καλή κατάσταση του γηπέδου Νευροκοπίου, την αναμέτρηση παρακολούθησαν 100 άτομα.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 12΄ σουτ του Κερασίδη απέκρουσε με εκτίναξη ο Χαριζάνοφ, στο 21΄ ωραίο φάουλ του Μουσμουλίδη έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 44΄ ο Κωταϊδης «έστρωσε» στον Ταχτσόγλου, που από το ύψος της περιοχής σούταρε ψηλά άουτ. Στο 61΄ μακρινό, δυνατό φάουλ του Κατσακίδη, ο 16χρονος τερματοφύλακας Στόικος σε σωστή θέση, απέκρουσε. Δύο λεπτά αργότερα, ο Κωταϊδης έδωσε ωραία στον Κορωνιό, το γωνιακό σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Χαριζάνοφ.

ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ: Στο 76΄ δυνατό μαρκάρισμα του Πετρίδη στον Κύρτση και η Πετρούσα κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Κρασίδης, ωστόσο ο Χαριζάνοφ τον ξεγέλασε και απέκρουσε. Ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενουμένων. Στο 86΄ με φάουλ από πλάγια ο Ξενίδης επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Χαριζάνοφ, ο τελευταίος όμως σε ετοιμότητα, απέκρουσε.

Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Η μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων ήρθε στο πρώτο λεπτό της παράτασης (91΄), όταν σε κόρνερ του Χατζηλαζαρίδη, ο Τσεπνίδης έκανε το πλασέ και πάνβω στη γραμμή απέκρουσε σωτήρια ο Ξενίδης.

ΟΙ ΑΠΟΒΟΛΕΣ: Στο 97΄ αποβλήθηκε με δύο κίτρινες στο ίδιο λεπτό ο Σταυρινάκης. Στο 105΄ φάουλ του Χατζηλαζαρίδη, προβολή του Κατσακίδη λίγο άουτ, σε άλλη μια καλή ευκαιρία. Στο 112΄ αποβλήθηκε με 2η κ.κ. ο Πετρίδης. Στο 116΄ ο Χαριζάνοφ απέκρουσε σε κόρνερ σουτ εντός περιοχής του Κότιου.

ΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ: Η Πετρούσα ευστόχησε σε όλα, ο Ακρίτας αστόχησε σε ένα. Η σειρά των πέναλτι: Ξενίδης 0-1, Μουσμουλίδης 1-1, Μαντάς 1-2, Βασιλειάδης 2-2, Κερασίδης 2-3, Χατζηλαζαρίδης 3-3, Γάιδας 3-4, Κεσίδης απέκρ., Γιαννίκης 3-5.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από το Νευροκόπι ξεχώρισαν οι Μ. Βασιλειάδης, Χαριζάνοφ, Χατζηλαζαρίδης, από την Πετρούσα οι Κορωνιός, Στόικος, Γιαννίκης. Διαιτητής: Πουλικίδης (Αθανασίου, Τσακίρης).

ΝΕΥΡΟΚΟΠΙ: Χαριζάνοφ, Πετρίδης, Χατζηλαζαρίδης, Κατσακίδης, Τσενεκλίδης, Μουζετίνοφ (65΄ Κατιρτζίδης), Κεσόπουλος (57΄ Τσεπνίδης), Μ. Βασιλειάδης, Μουσμουλίδης, Αγάποφ (107΄ Κεσίδης), Μαυρόπουλος.

ΠΕΤΡΟΥΣΑ: Στόικος, Ξενίδης, Κύρτσης, Γιαννίκης, Κότιος, Ταχτσόγλου (115΄ Γάιδας), Κορωνιός, Μαντάς, Κωταϊδης (110΄ Τσάντας), Κερασίδης, Ζεδαμάνης (74΄ Σταυρινάκης).

Μετά από τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ (Νευροκόπι): Στον πρώτο επίσημο αγώνα οι δύο αντίπαλοι εμφανίσθηκαν ισάξιοι, με βάση τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν κι έτσι καταλήξαμε στα πέναλτι, όπου ο πιο τυχερός και ο πιο ψύχραιμος πέρασε στην επόμενη φάση. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μου, με λίγη προσοχή θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει και στην παράταση. Αυτά έχει το ποδόσφαιρο, συνεχίζουμε την προσπάθειά μας και στρέφουμε το βάρος στο πρωτάθλημα.

ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΙΑΚΙΡΗΣ (Πετρούσα): Ήταν ένα πολύ ισορροπημένο ματς, και οι δύο ομάδες ήταν ανέτοιμες. Από την πλευρά μας είχαμε σημαντικές απουσίες, ήμασταν κάπως νευρικοί στην τελική προσπάθεια, αλλά πολύ καλοί στην άμυνα. Λιγοστές ευκαιρίες είχε το ματς, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα κι έτσι φθάσαμε στα πέναλτι, όπου κέρδισε ο πιο τυχερός. Θέλω να σταθώ στην εμφάνιση του τερματοφύλακα Στόικου, που προέρχεται από τα «σπλάχνα» της ομάδας μας, πέρσι μας βοήθησε στα μπαράζ και σήμερα δικαιώθηκα για την επιλογή μου να τον χρησιμοποιήσω. Πέρα από την πρόκριση, περιμένω ο νεαρός τερματοφύλακας να συνεχίσει την πρόοδό του.

ΣΚΟΡ-ΜΑΜΟΥΘ Ο ΒΩΛΑΚΑΣ: Συναρπαστικά ήταν τα παιχνίδια της πρώτης φάσης του κυπέλλου Δράμας. Ξεχώρισε η νίκη του Δοξάτου, που απέκλεισε τη Χωριστή, το σκορ-μαμούθ του Βώλακα, στα πέναλτι πέρασαν Καλή Βρύση και Αμπελόκηποι.