Το Σούπερ Κύπελλο στο Νέστο : Κέρδισε τα Τρίκαλα με 3-0 στο Αιγίνιο

Το Σούπερ Κύπελλο στο Νέστο

Κέρδισε τα Τρίκαλα με 3-0 στο Αιγίνιο

Η ομάδα της Χρυσούπολης αν και αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Παυλακάκη, πέτυχε 2 γκολ με τους Στέρεβ και Κούτεφ, ενώ είχε προηγηθεί στο 2ο λεπτό του αγώνα με τον Χασάνογλου.

Το παιχνίδι διεξήχθη κάτω από υψηλή θερμοκρασία, ενώ φίλοι και των δύο ομάδων βρέθηκαν στο γήπεδο του Αιγινίου. Ο Νέστος μπήκε δυνατά, όπως συνηθίζει, στο ματς και στο 2’ εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας των Τρικάλων και ο Χασάνογλου έκανε το 1-0. Οι «κυανέρυθροι» προσπάθησαν να αντιδράσουν κι έχασαν κάποιες ευκαιρίες, αλλά και οι Καβαλιώτες έψαξαν το δεύτερο γκολ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Παυλάκης δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον Νέστο με δέκα παίκτες.

Είναι δε χαρακτηριστικό ότι η ομάδα της Καβάλας δεν γνώρισε την ήττα σ’ όλες τις διοργανώσεις που συμμετείχε, πρωτάθλημα Καβάλας, κύπελλο ερασιτεχνών μπαράζ ανόδου στην Γ Εθνική και βέβαια σήμερα στον τελικό του Super Cup.

Ο τελικός λεπτό προς λεπτό

Μόλις στο 1’ εγκληματική αμυντική αμέλεια της άμυνας του ΑΟΤ και ο Χασάνογλου ανοίγει το σκορ για το Νέστο (1-0).

11’ Ο Τέλλος σκοράρει αλλά ο επόπτης ακυρώνει το γκολ υποδεικνύοντας τον παίκτη του ΑΟΤ σε θέση οφσάιντ, έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο του ΑΟΤ

16’ Καλή στιγμή για τον ΑΟΤ με κεφαλιά του Καμπλιώνη να φεύγει άουτ

21’ Ο Γκατζολάρι που αγωνιζόταν στα Μετέωρα απ” όπου μεταγράφηκε στην Ξάνθη σουτάρει από καλή θέση άουτ

23’ Κεφαλιά του Μαχαιρούδη άουτ

25’ Εκτέλεση φάουλ Μοσχάκη άουτ

35’ Αλλαγή για τον Νέστο αναγκαστική, στην θέση του Γκατζολάρι ο Ζγκούρι

36’ Κεφαλιά Τέλλου άουτ

45+ 1’ Με δέκα παίκτες ο Νέστος λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Παυλάκη για αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Καμπλιώνη

53’ Αν και με δέκα παίκτες, 2-0 ο Νέστος στο 53′ με κεφαλιά του Σετέρεφ

60’ Παραλίγο 3ο γκολ ο Νέστος με τον Ζγκούρι, σωτήρια επέμβαση Ντάσκα!!!

62’ Διασυρμός, με δέκα παίκτες σημειώνει και 3-0 ο Νέστος με τον Κούτεφ

69’ Καλή ευκαιρία για τα Τρίκαλα με τον Κέρι

72’ O Καραβελίδης μπλοκάρει φάουλ του Μοσχάκη

Καλή στιγμή στο 86′ για τον ΑΟΤ με τον Πέντσα.

Τo διαιτητικό τρίο απαρτίζονταν από τους κ.κ. Παναγιώτης Συμεωνίδης (ΕΠΣ Πιερίας) με βοηθούς τους Στέφανο Παρασίου (ΕΠΣ Ημαθίας) και Σταύρο Σίπκα (ΕΠΣ Πέλλας). Τέταρτος ήταν ο Λάμπρος Παπαργυρίου (ΕΠΣ Πιερίας).

Νέστος Χρυσούπολης: Καραβελίδης, Στέρεβ, Παυλάκης, Γαμβρέλης, Σιαματάς, Παπαδάτος, Χασάνογλου (77′ Τσέκος), Γκατζολάρι (35′ Ζγκούρι), Μαχαιρούδης (46′ Μαχαιρούδης), Κούτεφ, Δεσύλλας

ΑΟ Τρίκαλα: Ντασκας, Σκούπρας, Κουτσόπουλος (12′ Π. Παπαευθυμίου), Γιώτας, Τέλλος, Βαγγελή (68′ Μηνάς), Καμπλιώνης, Σπάσιτς (46′ Πέντσας0, Σαχινίδης, Κέρι, Μοσχάκης