Τα «λιοντάρια» στην Β Εθνική

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ  1 – 0

ΣΕΡΡΕΣ:

Ένα σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο δημοτικό γήπεδο Σερρών, όπου στην τελευταία αγωνιστική στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής κατηγορίας, ο Πανσερραϊκός επικράτησε της μαχητικής και καθόλου αδιάφορης Δόξας Δράμας με σκορ 1-0 και πανηγύρισε την επιστροφή του στα επαγγελματικά πρωταθλήματα της Ελλάδος.

Το παιχνίδι έγινε παρουσία πέραν των 5.οοο φιλάθλων, ανάμεσά τους και 2οο φίλων των «Μαυραετών», οι οποίοι μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή ξέσπασαν σε πανηγύρια τα οποία αναμενόταν να κρατήσουν μέχρι τις πρωινές ώρες της Δευτέρας.

5’ Απ’ ευθείας φάουλ του Παπαστεργίου έξω από την περιοχή και αριστερά στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το κάθετοδοκάρι του Καράδαη.

9’ Καλό σουτ του Ραχίμ από το ύψος της περιοχής φεύγει ελάχιστα άουτ.

13’ Σέντρα του Ραχίμ από δεξιά βρίσκει μέσα στην περιοχή τον Γκόγκα που πιάνει κεφαλιά και στέλνει την μπάλα χαμηλά στο αριστερό δοκάρι του Καράδαη.

18’ Πρώτη καλή ευκαιρία για την Δόξα με τον Μουδούρογλου να κάνει διπλή προσπάθεια μέσα από την περιοχή και το δεύτερο σουτ που ήταν το καλύτερο να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Παλιούρα.

37’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Γκόγκα να σκοράρει, αλλά το γυριστό σουτ που έκανε με τον Καράδαη στο τετ α τετ έφυγε ελάχιστα άουτ από το κάθετο δοκάρι.

38’ Κόρνερ από τον Μουτεσίδη, κεφαλιά του Παπαστεργίου μέσα από την περιοχή καταλήγει άουτ.

40’ Τελευταία στιγμή ο Γαλακτερός τσιμπάει την μπάλα από τον Μουδούρογλου που είναι σε θέση σουτ μπέσα στην περιοχή του Παλιούρα.

42’ Κάθετη του Ρούτση στον Γκόγκα που βγαίνει απέναντι στην εστία της Δόξας και έξω από την περιοχή προλαβαίνει την έξοδο του Καράδαη και με πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

47’ Μακρινό σουτ του Τουνγκελίδη φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Παλιούρα.

53’ Δεύτερο δοκάρι για τους γηπεδούχους. Ο Μουτεσίδης εκτελεί φάουλ από δεξιά και έξω από την περιοχή και γλύφει το οριζόντιο δοκάρι του Καράδαη και άουτ.

62’ Μακρινό από τον Κανετίδη φεύγει άουτ.

75’ Φάουλ από αριστερά για τον Πανσερραϊκό και ο Βοσκόπουλος μέσα από την περιοχή δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την κακή έξοδο του Καράδαη και με κεφαλιά στέλνει την μπάλα άουτ.

77’ Ο Παλιούρας με την έξοδο του σώζει τον Πανσερραϊκό από την ισοφάριση προλαβαίνοντας με την έξοδο του τον Μουδούρογλου.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Συμεωνίδης (Πιερίας), Γούτας, Κελαζόγλου (Χαλκιδικής).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Κ. Βασιλακάκης): Παλιούρας, Τριανταφύλλου Δ., Γαλακτερός, Σιάκκας, Βοσκόπουλος, Ολίσε, Ρούτσης, Μουτεσίδης, Γκόγκας (86’ Γαϊδαρτζής), Παπαστεργίου (75’ Τριανταφύλλου Κ.), Ραχίμ (68’ Μπονέρης).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Ανδ. Παντζιαράς): Καράδαης, Λάσπατζης, Γελαδάρης, Χαριτωνίδης, Σιάμπος (20’ λ.τ. Κανετίδης), Παπαζούδης, Τουνγκελίδης, Στόϊκος (72’ Χαριτίδης), Αθανασιάδης, Κυριακίδης (75’ Δούμπλατζης), Μουδούρογλου.

Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ

Επιστροφή στα επαγγελματικά «σαλόνια» για την ομάδα του Πανσερραϊκό, μετά από δύο χρόνια παραμονής στην Γ Εθνική κατηγορία, καθώς στην τελευταία αγωνιστική επικράτησε της Δόξας Δράμας με σκορ 1-0 και χωρίς να τον ενδιαφέρει τι θα έκανε ο Άρης,  που υποχρεώθηκε σε ισοπαλία μέσα στην Ελευθερούπολη. Στα άλλα παιχνίδια δεν είχαμε κάτι ουσιαστικό αφού η υπόθεση της παραμονής είχε κριθεί, με Άρη Ακροπόταμου, Ορφέα Ελευθερούπολης, Αναγέννηση Γιαννιτσών, Απόλλων Αρναίας και Καστοριά να επιστρέφουν στα τοπικά πρωταθλήματα των νομών τους.