ΦΑΣ ΝΑΟΥΣΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 2 – 2

ΦΑΣ ΝΑΟΥΣΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ  2 – 2

Τον υποχρέωσε στην πρώτη του ισοπαλία

Δεν μπόρεσε να συνεχίσει νικηφόρα στο Πρωτάθλημα ο Απόλλων Καλαμαριάς, φέρνοντας την πρώτη του ισοπαλία.

Οι κοκκινόμαυροι σε ένα επεισοδιακό ματς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στη Νάουσα και έχασαν την ευκαιρία να ξαναβρεθούν στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά την γκέλα της ΑΠΕΛ (πλέον μόνη πρώτη η Δόξα). Το σκορ για τη Νάουσα άνοιξε μόλις στο 2′ ο Παντζαρτζίδης, ο Απόλλων απάντησε στο 31′ με τον Πόποβιτς, όμως οι γηπεδούχοι με την έναρξη του δευτέρου μέρους επανέκτησαν με τον Παντζαρτζίδη και πάλι το προβάδισμα στο σκορ. Σα να μην έφτανε αυτό για τον Απόλλωνα, έμεινε και με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Καλογεράκη για ανατροπή εκτός περιοχής στον Παντζαρτζίδη. Οι παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη αντέδρασαν παρ΄ όλα αυτά και ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Συμελίδη στο 59′ ενώ είχαν και μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Ν’ Λουντούλου στο τέλος. Αξίζει να σημειωθεί πως στο 81′ απεβλήθη ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης από τον διαιτητή Σέζο.

2’ Από κάθετη πάσα του Μουρίκι, ο Παντζαρτζίδης με σουτ από την περιοχή κάνει το 1-0.

17’ Σουτ από τον Πόποβιτς στο δοκάρι του Γρηγοριάδη.

21’ Ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Πόποβιτς να σουτάρει και να ξαναβρίσκει το δοκάρι. Στην επαναφορά ο Γρηγοριάδης μπλοκάρει τη μπάλα.

30’ Από πάσα του Βεργώνη, ο Πόποβιτς με πλασέ κάνει το 1-1.

35’ Εκτέλεση φάουλ από τον Πόποβιτς στην αγκαλιά του Γρηγοριάδη.

47’ Πάλι ο Παντζαρτζίδης με σουτ κάνει το 2-1 σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

50’ Φάουλ του Καλογεράκη έξω από την περιοχή του, αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα. Με 10 ο Απόλλων.

58’ Από τα αριστερά ο Κυβελίδης σεντράρει για τον Συμελίδη, ο οποίος με προβολή ισοφαρίζει σε 2-2.

81’ Νέα αποβολή του Δημήτρη Καλαϊτζιδη από τον διαιτητή της συνάντησης.

90’ Τραγικό λάθος των παικτών του Απόλλωνα με τον Μένκα να διώχνει εκτός περιοχής με το χέρι, αλλά το φάουλ περνάει ανεκμετάλλευτο για τη Νάουσα.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Σέζος (ΕΠΣ Κιλκίς), Δεμερτζής Χ., Κεσίσογλου (ΕΠΣ Πέλλας).

ΦΑΣ ΝΑΟΥΣΑ (Β. Ντίσιος): Γρηγοριάδης, Κασμερίδης, Γιαννόπουλος, Ζούρκος, Νύρλας, Καπετάνος (71’ Νίκου), Περηφανόπουλος, Πανταρτζίδης (85’ Ντινόπουλος), Σαμαρόπουλος, Μουρίκι, Τούφας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Δ. Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Ταβάρης, Κυβελίδης (73’ Χασομέρης), Καλογέρης, Λιόνης, Γεωργιάδης, Καλαϊτζίδης (51’ Μένκα), Βεργώνης, Συμελίδης, N’ Λουντούλου, Πόποβιτς.