Φωνάζουν οι γηπεδούχοι Παρασκευουδη:«Θρίλερ» στον Ξηροπόταμο

ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΥΔΗ, «ΨΥΧΩΜΕΝΟ» ΤΟ ΚΑΛΑΜΠΑΚΙ ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ ΣΤΗΝ  ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΑΣΗ

«Θρίλερ» στον Ξηροπόταμο

Σε ένα παιχνίδι που είχε δραματική και αγωνιώδη εξέλιξη, ο Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με το Καλαμπάκι, για την Α΄ κατηγορία Δράμας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκαν στο 15΄, όταν ο Κωνσταντινίδης σούταρε στο κάθετο δοκάρι, στην επαναφορά ο Δημήτρης Κονταξής με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 20΄ «άναψαν» τα αίματα, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Θάνος Κυσσίδης, ο Ξηροπόταμος διαμαρτύρεται ότι η μία κίτρινη ήταν πολύ αυστηρή. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν και παίρνοντας ώθηση από τις αλλαγές, βγήκαν μπροστά, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με τους Τζιβανάκη, Μαυροβασίλη, Αραμπατζή (απέκρουσε ο Κιουμουρτζής), ενώ πλασέ του Σερέτη από καλή θέση έφυγε άουτ. Στο 70΄ ανατροπή του Μπερούκα από τον Κελετζή και δόθηκε πέναλτι, ευστόχησε ο Άγγελος Βραμέντσαλης (2-0). Στο 85΄ εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μαυροβασίλη απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κιουμουρτζής, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και ο Αρχιμήδης Καλαϊτζίδης μείωσε. Στο 87΄ μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Μπερούκας έφυγε μόνος μπροστά, όμως ολιγώρησε και τον πρόλαβαν οι αμυντικοί. Στο 95΄ ο Σωτηριάδης με ωραία προσπάθεια κέρδισε φάουλ, το εκτέλεσε ο Μαυροβασίλης, επικράτησε σύγχυση στην περιοχή και ο τερματοφύλακας Ιορδάνης Κελετζής, που είχε προωθηθεί, ισοφάρισε. Ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες του Ξηροποτάμου προς τον διαιτητή Παρασκευούδη, καθώς υποστηρίζουν ότι κράτησε παραπάνω καθυστέρηση (6 λεπτά) από όσο είχε αρχικά πει (4 λεπτά). Ο αγώνας τελείωσε μέσα σε κλίμα έντασης και με ανάμικτα συναισθήματα.

ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΣ: Κιουμουρτζής, Δερμετζής, Τ. Δημίου, Τσιάρας, Γ. Δημίου, Άρμεν (85΄ Υψηλός), Κονταξής, Θ. Κυσσίδης, Κωνσταντινίδης (65΄ λ.τ. Βραμέντσαλης), Μουχτάρης, Μπερούκας (92΄ Π. Λέκοβιτς).

ΚΑΛΑΜΠΑΚΙ: Κελετζής, Ράντο, Ντόβα (53 Βάλντι), Χριστοφορίδης, Σερέτης, Κωφίδης (57΄ Αραμπατζής), Καλαϊτζίδης, Παναγιώτου (44΄ Κασαπίδης), Μαυροβασίλης, Σωτηριάδης, Τζιβανάκης.

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά από τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ (Καλαμπάκι): Στο πρώτο μέρος ίσως υπερεκτιμήσαμε τον αντίπαλο, πραγματικά πάντως ο Ξηροπόταμος ήταν πολύ δυνατός, έδειξε στοιχεία ώριμης και έμπειρης ομάδας, αντίθετα εμείς δείξαμε στοιχεία νευρικότητας. Στην επανάληψη αλλάξαμε σχηματισμό και μαζί άλλαξαν τα δεδομένα. Πιέσαμε και παίξαμε τον αντίπαλο στο μισό γήπεδο, είχαμε πολλά ψυχικά αποθέματα αλλά και περισσότερες δυνάμεις και τελικά θα έλεγα πως το γκολ στο 94΄ ήταν μια δικαίωση για μας, αφού το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Προσωπικά θα υπεραμυνθώ της διαιτησίας. Έχω να πω ότι έτσι είναι το ποδόσφαιρο, από τη στιγμή που υπάρχει εμπιστοσύνη στον άνθρωπο που κρατά τη σφυρίχτρα και γνωρίζουμε ότι δεν υπάρχει δόλος, πρέπει να το δεχόμαστε. Ο διαιτητής έδειξε 4 λεπτά καθυστέρηση, στη διάρκεια της οποίας ο αντίπαλος έκανε μια αλλαγή. Σφύριξε το φάουλ μερικά δευτερόλεπτα μετά το 94΄ και έπρεπε να το αφήσει να εκτελεσθεί. Είναι λυπηρά όσα έγιναν στο τέλος, δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που συνέβησαν όλα αυτά. Θα μπορούσα, επίσης, να πω ότι και σε μας δόθηκε ένα πέναλτι που θα συζητηθεί.

ΜΠΑΜΠΗΣ ΚΑΖΕΠΙΔΗΣ (Ξηροπόταμος): Το αποτέλεσμα μας αφήνει μια πικρή γεύση. Μείναμε από νωρίς με δέκα παίκτες και προηγηθήκαμε 2-0, χάσαμε τουλάχιστον μια μοναδική ευκαιρία να πετύχουμε κι άλλο γκολ και τελικά μας ισοφάρισαν στο 96΄. Το θετικό είναι πως η ομάδα βελτιώνεται και έχουμε δρόμο μπροστά μας. Δε σχολιάζω ποτέ τη διαιτησία.