SUPER LEAGUE 2

Χαμός στην τελευταία αγωνιστική

ΞΑΝΘΗ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ  0 – 1

Απ’  τα ψηλά… στα χαμηλά

Ο Εργοτέλης έκανε μεγάλο διπλό στην ακριτική πόλη χάρη σε γκολ του Τσέλιου και έφτασε στους 48 βαθμούς την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ στην 3η θέση μπαίνοντας για τα καλά στη μάχη της ανόδου!

Καλύτερη η Ξάνθη στα πρώτα λεπτά. Μπήκαν με φόρα οι γηπεδούχοι, έφτιαξαν κάποιες καλές φάσεις, αλλά σταδιακά ο Εργοτέλης ανέβηκε, είχε κάποια καλά σουτ από μακρινή απόσταση. Χωρίς να δούμε γκολ στα πρώτα 45 λεπτά.

Με ένα μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ η Κρητική ομάδα στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης. Ο Τσέλιος πήρε την μπάλα κάτω από το κέντρο, προχώρησε και σούταρε από τα 30 περίπου μέτρα και λίγο δεξιά, αιφνιδιάστηκε ο Ίτσο, ανοίγοντας το σκορ. Ο Τεννές ρίσκαρε. Έκανε άμεσα τριπλή αλλαγή για να σπρώξει την ομάδα του προς την επίθεση. Στο μισό γήπεδο έπαιζε τον Εργοτέλη η Ξάνθη, αλλά το γκολ δεν ερχόταν. Το δοκάρι σταμάτησε την κεφαλιά του Καπνίδη στο 69′.

5′ Συρτό σουτ του Παντελιάδη, διώχνει ο Κατσιμήτρος

7′ Εκτέλεση κόρνερ για την Ξανθη, κεφαλιά του Παπάζογλου, ελάχιστα αουτ

10′ Μακρινό σουτ του Μανουσάκη, ο Ίτσο μπλόκαρε

11′ Σουτ του Μανουσάκη, η μπάλα αουτ αυτή τη φορά

14′ Σουτ του Τάτου, η μπάλα πάνω από την εστία

22′ Λάθος Πέτροβιτς, κλέβει ο Κόνραντ μπαίνει στην περιοχή, δεν προλαβαίνει όμως να στοπάρει και ο Ίτσο με έξοδο διώχνει με τα πόδια

26′ Σουτ του Μανουσάκη μετά από προσποίηση του Μπουρσέλη, η μπάλα ψηλά, αουτ

38′ Σέντρα του Τάτου, ο Παπάζογλου την κεφαλιά, η μπάλα μόλις αουτ

45′ Εκτέλεση φαουλ του Σερβιλάκη, ο Ίτσο εντυπωσιακά έδιωξε

46′ Ωραία κίνηση και δυνατό σουτ του Τσέλιου έξω από την περιοχή, αιφνιδιάστηκε ο Ίτσο και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1

50′ Ο Μικελτάτζε για τον Τάτο, αυτός δοκίμασε το πόδι του, η μπάλα μόλις αουτ

69′ Εκτέλεση φαουλ του Έμπερτ, κεφαλιά ο Παπάζογλου, η μπάλα αουτ

69′  Σέντρα Σιατραβάνη από τα δεξιά, κεφαλιά Καπνίδη, στο οριζόντιο δοκάρι

70′ Εκτέλεση φαουλ του Τάτου, ο Σιατραβάνης στο πρώτο δοκάρι έκανε την προβολή, αλλά οι αμυντικοί του Εργοτέλη έδιωξαν

ΞΑΝΘΗ (Τεννές): Ίτσο, Τ. Παπάζογλου, Μικελτάτζε (78′ Βόλτερς), Τάτος, Πέτροβιτς (53′ Καπνίδης), Θ. Παπάζογλου, Βέρκερ, Τζούρμαν (53′ Σιατραβάνης), Έμπερτ, Παντελιάδης (59′ Ντίνας), Θυμιάνης (53′ Δημούτσος).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Κόλα, Πέιος, Σερβιλάκης, Μπουρσέλης, Τσέλιος (66′ Κοκκίνης), Μπουτσάκης (46′ Αμπντουλαχί), Μανουσάκης (78′ Κωστανάσιος), Κόνραντ (61′ Πατρινός).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΧΑΝΙΑ  3 – 0

Πάτησε… κορυφή

Ο Λεβαδειακός επικράτησε με 3-0 των Χανίων στην Βοιωτία και μετά την ήττα της Ξάνθης, είναι στην πρώτη θέση (με ισοβαθμία κόντρα στον Ιωνικό) της Super League 2.

Ο Λεβαδειακός ήταν η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα που ήθελε περισσότερο τη νίκη. Και στο 26′ άνοιξε το σκορ με τον Ενομό μετά από τραγικό λάθος του πορτιέρο, Κουτζαβασίλη. Οι Βοιωτοί έχασαν και άλλες ευκαιρίες για να καθαρίσουν νωρίς το ματς. Ο Μπιανκόνι είχε δοκάρι στο 41′ σε εκτέλεση πέναλτι. Το γκολ τελικά ήρθε στο 62′ με υπέροχη εκτέλεση φαουλ του Μεχία! Διαδικαστικό χαρακτήρα είχαν τα τελευταία λεπτά με τον Λεβαδειακό να οπισθοχωρεί για να κρατήσει το σκορ. Και στις καθυστερήσεις με τον Μυτίδη έβαλε… το κερασάκι στην τούρτα με τρομερό τακουνάκι, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0!

Το φιλμ του αγώνα:

4′ Σουτ του Συμελίδη, σε κόρνερ ο Κουτζαβασίλης

15′ Σουτ του Συμελίδη από το ύψος του πέναλτι, ο Ζιουλής βάζει την κόντρα και στέλνει την μπάλα κόρνερ

20′ Ο Δημόπουλος βγάζει τον Μπιανκόνι σε τετ-α-τετ αλλά ο Κουτζαβασίλης πέφτει και μπλοκάρει

26′ Ο Ενομό μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά και σουτάρει με δύναμη, ο Κουτζαβασίλης πάει να μπλοκάρει αλλά η μπάλα παίρνει φάλτσα, του φεύγει μέσα από την αγκαλιά, παίρνει πορεία προς τα δίχτυα και περνάει τη γραμμή σύμφωνα με τον διαιτητή

31′ Εκτέλεση φαουλ του Πολέτο, η μπάλα μόλις αουτ

32′ Σέντρα του Μύγα, ο Ενομό την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε αουτ

40′ ΔΟΚΑΡΙ για τον Λεβαδειακό. Ο Ανδρέου κάνει χέρι μέσα στην περιοχή, αλλά ο Μπιανκόνι που εκτέλεσε το πέναλτι, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι αφού εκτέλεσε με πολύ δύναμη και ψηλά

43′ Σουτ του Διαμαντόπουλου, ο Στογιάνοβιτς έδιωξε

50′ Εκτέλεση φαουλ του Τριανταφυλλάκου, ο Στογιάνοβιτς διώχνει

57′ Μακρινό σουτ του Ανδρέου, ψηλά αουτ η μπάλα

61′ ΓΚΟΛ για τον Λεβαδειακό. Εκτέλεση φαουλ του Μεχία, ο Κουτζαβασίλης δεν μπόρεσε να αντιδράσει για το 2-0

74′ Σόλο και σουτ του Μππραμπίγια, η μπάλα μόλις αουτ

90′ Σέντρα του Μπραμπίγια ο Σουντουά έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα αουτ

90+2′ Εκτέλεση κόρνερ για τους Βοιωτούς, ο Μυτίδης με τρομερό τακουνάκι έκανε το 3-0

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σ. Οφρυδόπουλος): Στογιάνοβιτς, Δημόπουλος (46′ Καραχάλιος), Μύγας, Λιάγκας, Παναγιώτου, Νίκας (64′ Κονέ), Μεχία, Ενομό (85′ Κωστή), Πόλετο, Συμελίδης (64′ Μαρίνος), Μπιανκόνι (46′ Μυτίδης).

ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ (Ν. Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Ζιούλης, Ανδρέου, Σωτηράκος, Καρτσαμπάς (59′ Πλέγας), Παναγιωτούδης (66′ Κάρλος), Τριανταφυλλάκος (66′ Μπραμπίγια), Κάσσος, Βασιλόγιαννης (86′ Δημητριάδης), Διαμαντόπουλος (66′ Σουντουρά).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ  3 – 5

Μεγάλο διπλό με σούπερ ανατροπή

Μεγάλο διπλό πήρε ο Ιωνικός, που με 50 βαθμούς βρίσκεται στην κορυφή παρέα με τον Λεβαδειακό και την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τον Εργοτέλη.

Ο Διαγόρας μπήκε και… σόκαρε τον Ιωνικό πετυχαίνοντας δυο γκολ μέσα σε λίγα λεπτά με Σμυρλή και Αθανασίου. Ο Ιωνικός κατάφερε να βγάλει… αντίδραση στο 16′ με τον Κύργια να μειώνει σε 2-1. Απόλυτη πρωταγωνίστρια η ομάδα της Νικαιας από εκείνο το σημείο και μετά. Είχε δύο δοκάρια με Μάναλη στο 29′ και Ομάρ στο 42′ ενώ έφερε τούμπα το ματς με Νιάσε στο 40′ και Ρόλε στο 45′.

Στην επανάληψη ο Κάστρο στο 52′ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Ο Νάτσης μείωσε στο 59′ με ριμπάουντ σε χαμένο πέναλτι του Μπαστακού και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο Κουϊρουκίδης μετά από μπαλιά του Ρόλε στο 69′ διαμόρφωσε το τελικό 3-5 για τον Ιωνικό αφού στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες έδειχναν… εξουθενωμένες και δεν είδαμε αντίστοιχα καλό θέαμα.

7΄ Διαγώνιο σουτ του Ρόλε, μπλόκαρε ο Μάντσης

11′ Ο Σμυρλής με διαγώνιο σουτ μετά από πάσα του Κοντοχρήστου άνοιξε το σκορ

13′ Πέναλτι για τον Διαγόρα. Ο Σμυρλής κάνει το γύρισμα από τα αριστερά και η μπάλα σταματάει πάνω στο χέρι του Μουστάκη. Ο Αθανασίου το μετέτρεψε σε γκολ

16′  Μετά από εκτέλεση φαουλ του Ρόλε από τα αριστερά, ο Μπίντσης απομακρύνει αλλά όχι και τόσο καλά και ο Κύργιας με σουτ από κοντά μείωσε σε 2-1

22′ Ο Μάναλης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπίντση

27′ Σέντρα του Ομάρ, κεφαλιά του Μάναλη, μπλόκαρε ο Μπίντσης

29′ Σέντρα του Ρόλε, ψιλοκρεμαστή κεφαλιά του Μάναλη, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι

34′ Σουτ του Ρόλε, μπλόκαρε ο Μπίντσης

35′ Σέντρα-σουτ του Ρόλε, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού της εστίας του Μπίντση

41′ Γύρισμα του Ομάρ, σουτ του Νιάσε με τη μία και ο Ιωνικός έφερε το ματς στα ίσα

43′ Σουτ του Ομάρ μέσα από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα στο δοκάρι

45+2’  Ο Ρόλε με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή κάνει την μεγάλη ανατροπή

52′ Μετά από κάθετη πάσα του Μάναλη, ο Κάστρο με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή, έκανε το 2-4

59′  Ο Μουστάκης ανέτρεψε τον Κωστούλα και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Αναγνωστόπουλος έδιωξε την επέμβαση του Μπαστακού, αλλά ο Νάτσης πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 3-4.

69′  Μπαλιά του Ρόλε για τον Κουϊρουκίδη, ο Έλληνας φορ έκανε με ωραία προσπάθεια το 3-5.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σ. Θεοδοσιάδης): Μπιντσής, Αθανασίου, Σμυρλής (74′ Χότζα), Κοντοχρήστος, Κωστούλας, Μανωλάκης (46′ Νάτσης), Τσιαντούλας, Ρουγκάλας, Σανδραβέλης (55′ Δημήτρουλας), Μασούρας (42′ Κάκκο), Μπαστακός.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δ. Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Αμπούντ-Ομάρ, Μουστάκης, Παπαγεωργίου, Κύργιας, Γκοτσούλιας, Νιάσε (58′ Κουϊρουκίδης), Μουμίν, Μάναλης, Ρόλε, Κάστρο (66′ Σινγκ).