Mε γκολ του Σάββα Βάντση Προελαύνει ο Πανδραμαϊκός

ΜΕ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑ ΒΑΝΤΣΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ ΤΟΥΣ ΣΙΤΑΓΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΗΤΤΑ

Προελαύνει ο Πανδραμαϊκός

Στο πιο κρίσιμο σημείο του πρωταθλήματος, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος, οι Σιταγροί γνώρισαν την πρώτη εντός έδρας ήττα τους από τον ιδιαίτερα φορμαρισμένο Πανδραμαϊκό και δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευθούν την ήττα της Πετρούσας.

Ο Πανδραμαϊκός πέτυχε άλλη μια σπουδαία νίκη, επιβεβαιώνοντας πως διαθέτει την πιο σταθερή ομάδα του πρωταθλήματος στον δεύτερο γύρο. Παίζοντας σοβαρά, πειθαρχημένα, με καλή ψυχολογία και γνωρίζοντας τι θέλει μέσα στο γήπεδο, η ομάδα του Θεοφύλακτου Νικολαϊδη παρόλο που δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο, σε δύο συνεχόμενες αγωνιστικές κέρδισε τις δύο πρώτες ομάδες, πιστοποιώντας τη δύναμή του. Η πορεία του ιστορικού Πανδραμαϊκού στον δεύτερο γύρο είναι καθαρά πορεία πρωταθλητισμού, ιδιαίτερα απέναντι σε αντιπάλους που βρίσκονται στις υψηλές θέσεις (άλλωστε κέρδισε και μέσα στη Χωριστή). Ήταν η 6η εκτός έδρας επιτυχία του, το 7ο φετινό παιχνίδι που κράτησε το μηδέν στην άμυνα και «σκαρφάλωσε» στην 4η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη μεριά, οι Σιταγροί γνώρισαν την πρώτη εντός έδρας ήττα τους. Είχαν φέρει τρεις συνεχόμενες εντός έδρας ισοπαλίες στα πρώτα τρία ματς του πρωταθλήματος, ακολούθησαν δέκα συνεχόμενες νίκες και πλέον απώλεσαν το αήττητο της έδρας. Ήταν ο πέμπτος φετινός αγώνας που δεν κατάφεραν να σκοράρουν, μάλιστα όλοι στον δεύτερο γύρο. Παράλληλα, το 0-1 αποτελεί και άτυπη «ρεβάνς» του Πανδραμαϊκού για την ήττα του πρώτου γύρου (0-2).

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ: Μπροστά σε αρκετούς φιλάθλους και των δύο ομάδων διεξήχθη η αναμέτρηση, ωστόσο σε κακό αγωνιστικό χώρο, που σαφώς δεν ευνοεί το ποιοτικό ποδόσφαιρο. Οι φιλοξενούμενοι από την αρχή «πατούσαν» καλά στο γήπεδο, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, οι γηπεδούχοι ήταν αγχωμένοι και νευρικοί, παρόλα αυτά καλά οργανωμένοι στην άμυνα. Οι Σιταγροί πίεσαν ασφυκτικά στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες και πέναλτι, ο Πανδραμαϊκός σκόραρε με το «καλημέρα» της επανάληψης και στη συνέχεια ήλεγξε τον αγώνα, θωρακίζοντας την άμυνα και βγαίνοντας πολύ επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις. Το γενικό συμπέρασμα, πάντως, από τη συνολική εικόνα και των δύο ομάδων, είναι πως τόσο ο Τάσος Λευκόπουλος όσο και ο Θεοφύλακτος Νικολαϊδης κάνουν εξαιρετική δουλειά, παρουσιάζοντας σύνολα που παίζουν πρώτιστα στρωτό ποδόσφαιρο και συνέβαλαν να παρακολουθήσουν οι φίλαθλοι όμορφο θέαμα, δικαιολογώντας την υψηλή θέση που έχουν στη βαθμολογία, μάλιστα οι γηπεδούχοι αν και «νεοφώτιστοι».

ΤΑ ΚΡΙΣΙΜΑ ΣΗΜΕΙΑ: Δύο ήταν σαφώς τα κρίσιμα στοιχεία που σε μεγάλο βαθμό καθόρισαν την έκβαση της αναμέτρησης. Από τη μια οι χαμένες ευκαιρίες των Σιταγρών στο τέλος του ημιχρόνου, με αποκορύφωμα το πέναλτι, από την άλλη η εντυπωσιακή αμυντική λειτουργία του Πανδραμαϊκού, με βασικούς πρωταγωνιστές τους Πατένταλη και Λαμπρινουδάκη.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 3΄ ο Παναγιώτου από πολύ καλή θέση πλάσαρε και απέκρουσε ο Δεληγιώρογλου, στο 24΄ συρτό σουτ του Βάντση μπλόκαρε ο τερματοφύλακας. Στο 33΄ διαγώνιο σουτ του Νικολαϊδη έφυγε άουτ, στο 42΄ φάουλ του Μουρατίδη στο οριζόντιο δοκάρι. στο 43΄ υποδείχθηκε αυστηρό πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λίπο πάνω στον Τσαρσιταλίδη, μέσα σε διαμαρτυρίες. Το εκτέλεσε ο Μουρατίδης, όμως ο Λαμπρινουδάκης έπεσε στη σωστή γωνία και απέκρουσε. Στο 44΄ πλασέ του Τσαρσιταλίδη απέκρουσε σωτήρια ο Λαμπρινουδάκης. Στο 48΄ έγινε το πολύ όμορφο σε εκτέλεση γκολ, όταν ο Πιστικός έβγαλε χαμηλή σέντρα και ο Σάββας Βάντσης με εξαιρετικό πλασέ, πέτυχε το 0-1. Στο 60΄ σουτ του Παρασκευαϊδη εκτός περιοχής μπλόκαρε ο Λαμπρινουδάκης, στο 65΄ φάουλ του Μουρατίδη πέρασε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, πολύ ωραία μπαλιά του Περπερίδη στον Παναγιώτου, που από πλάγια θέση σούταρε άουτ, στο 68΄ ο Βάντσης έδωσε στον Περπερίδη, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Δεληγιώρογλου. Στο 88΄ ο Λαμπρινουδάκης απέκρουσε με γροθιές το φάουλ του Μουρατίδη, στο 92΄ κοντινή κεφαλιά του Νικολαϊδη πέρασε ελάχιστα άουτ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τους Σιταγρούς ξεχώρισαν οι Καλαϊτζίδης, Μουρατίδης, Καρασαββίδης, Δεληγιώρογλου, από τον Πανδραμαϊκό ξεχώρισαν οι Πατένταλης, Καρατάσιος, Βάντσης, Λίπο, Λαμπρινουδάκης, χωρίς να υστερήσουν και οι υπόλοιποι. Διαιτητής: Θ. Παρχαρίδης (Μαρμαρίδης, Σαπανίδης).

ΣΙΤΑΓΡΟΙ: Δεληγιώρογλου, Φιλιππίδης, Τσαρσιταλίδης (67΄ Στεφανίδης), Καρασαββίδης, Τρελόπουλος, Νικολαϊδης, Γουνατίδης (55΄ Καλέργης), Παρασκευαϊδης (65΄ Ευσταθιάδης), Γρηγοριάδης, Μουρατίδης, Καλαϊτζίδης.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Λαμπρινουδάκης, Ιωαννίδης (70΄ Σερέτης), Πιστικός, Πατένταλης, Μητρούσης, Λίπο, Περπερίδης, Παναγιώτου, Βάντσης (82΄ Μαδεμλής), Υψηλός, Καρατάσιος.

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά από τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΘΕΟΦΥΛΑΚΤΟΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ (Πανδραμαϊκός): Έγινε πολύ καλό παιχνίδι από δύο δυνατές ομάδες. Μπήκαμε καλύτερα στο ματς, με καλύτερη κυκλοφορία στο πρώτο ημίωρο, όπου δημιουργήσαμε 2-3 ευκαιρίες. Γνωρίζαμε τον τρόπο παιχνιδιού του αντιπάλου και πλαγιοκοπήσαμε αρκετές φορές την αντίπαλη άμυνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου οι Σιταγροί αντέδρασαν και είχαν ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το πέναλτι. Από τη μεριά μας παίξαμε καλά και στην επανάληψη, μετά το 0-1 βγαίναμε μπροστά σε αντεπιθέσεις. Ήταν πολύ καλή εμφάνιση, δίκαιη νίκη και αξίζουν συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου. Θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι νικηφόρα μέχρι το τέλος. Ο στόχος του Πανδραμαϊκού στην αρχή της χρονιάς ήταν τελείως διαφορετικός, έχοντας νεαρά παιδιά θέλαμε να παίζουμε καλό ποδόσφαιρο. Η ομάδα ενισχύθηκε σημαντικά τον χειμώνα και πλέον κάνουμε πολύ καλή πορεία. Θέλω επίσης να επισημάνω πως οι Σιταγροί έχουν πολύ δυνατή ομάδα, το έδειξαν και σήμερα, τους εύχομαι καλή συνέχεια, όπως και στον συνάδελφο Τάσο Λευκόπουλο, που κάνει ωραία δουλειά.

ΤΑΣΟΣ ΛΕΥΚΟΠΟΥΛΟΣ (Σιταγροί): Φάνηκε πως οι παίκτες μου επηρεάστηκαν από την κρισιμότητα της αναμέτρησης. Ήμασταν αγχωμένοι, ο Πανδραμαϊκός καλύτερος, χωρίς πάντως να δημιουργήσει κλασική ευκαιρία. Ήταν μια πολύ «δεμένη» ομάδα, αντίθετα εμείς αγωνιστήκαμε ανορθόδοξα, παρόλο που ξέραμε πως έχει ψηλούς παίκτες στα μετόπισθεν. Ίσως οι νεαροί ποδοσφαιριστές μας να αγχώθηκαν πολύ. Χάσαμε την κορυφαία στιγμή με το δοκάρι και το πέναλτι, έτσι όμως είναι το ποδόσφαιρο – όλα μπαίνουν κι όλα χάνονται. Στην ανάπαυλα επισημάναμε τα λάθη μας, θέλαμε καλύτερη ανάπτυξη παιχνιδιού, δεχθήκαμε όμως γρήγορα το γκολ και δεν καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. Σαφώς και είμαστε ευχαριστημένοι από τη συνολική φετινή πορεία μας. Ο Πανδραμαϊκός είχε τελείως διαφορετικό «πρόσωπο» από τον αγώνα του α΄ γύρου, ήταν πραγματικά πολύ καλός, κάθε παιχνίδι όμως είναι διαφορετικό. Μαθηματικά δεν τελείωσε τίποτα στην υπόθεση του τίτλου, θα προσπαθήσουμε ως το τέλος. Όπως χάσαμε εμείς, έτσι μπορεί να χάσουν και οι άλλοι, θα φανεί ποιος μπορεί να αντέξει στην πίεση του πρωταθλητισμού. Καλή συνέχεια στον Πανδραμαϊκό και στον Θεοφύλακτο.