SUPER LEAGUE 2

SUPER LAGUE 2 Σφαγή καταγγέλλει ο ΠανσερραΪκός

SUPER LAGUE 2

Σφαγή καταγγέλλει ο ΠανσερραΪκός

Αυλαία το απόγευμα της Σαββάτου για το πρωτάθλημα της του ομίλου του Βορρά της Super League 2, όπου με νίκες συνέχισαν ΠΑΟΚ Β. και Ολυμπιακός Β., όπως και η Νίκη Βόλου με τον Πανσερραϊκό όμως να καταγγέλλει την σφαγιαστική διαιτησία το Μέγα. ‘Ετσι είχαμε:

ΠΑΟΚ Β –  ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ 3 – 0

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο σερί ισοπαλίες, καθώς επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Λάρισας και ανέβηκε στην 8η θέση του Βόρειου ομίλου.

Στο 17′ ο ΠΑΟΚ έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει το προβάδισμα. Ο Χατζηστραβός έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Το γκολ που έψαχνε ωστόσο, ο Δικέφαλος ήρθε στο 32ο λεπτό του αγώνα. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία αναπτύχθηκε ωραία από τα δεξιά και ο Χατζηστραβός έπειτα από συρτή σέντρα νίκησε από το ύψος του πέναλτι τον Αστρά.

Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα όμω και πριν προλάβει ο Απόλλων να ανασυγκροτηθεί, είδε τον Αστρά να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Έλληνας τερματοφύλακας στην προσπάθειά του να κόψει τον Κούτσια βρήκε με το χέρι του την μπάλα έξω από την περιοχή.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε μία ανάσα από το να διευρύνει το προβάδισμά του με τον Κούτσια στο 41′, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, απέφυγε με ντρίμπλα τον Γιαννίτση και δοκίμασε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με την ίδια διάθεση και στο δεύτερο μέρος, διευρύνοντας το προβάδισμά του στο 67′. Ο Κούτσιας, έπειτα από ασίστ του Πανίδη, έκανε την καρφωτή κεφαλιά, γράφοντας το 2-0. Πριν συμπληρωθεί ένα δεκάλεπτό από το δεύτερο γκολ, ο Πανίδης από συντελεστής είδε στη συνέχεια και το δικό του όνομα να γράφεται στον πίνακα των σκόρερ. Στο 76′ έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Μπουργάνης, Αποστολόπουλος, Κουλιεράκης, Μανωλιούδης, Τσοπούρογλου (81′ Τζίμας), Γιαξής (71′ Σαλαμούρας), Γρόσδης, Χατζηστραβός (71′ Μελετίδης), Τσαούσης, Κούτσιας, Γκορντεζιάνι (59′ Πανίδης).

Απόλλων Λάρισας (Γράφας): Αστράς, Νούσιος (36′ Μάντζαρης), Πετράκης (86′ Οικονομικός), Τιμπουέ, Γιαννίτσης, Καλούσης (62′ Ευθυμιάδης), Χατζής, Βίγια, Κόζου (46′ Μπαλογιάννης), Σταμάτης, Καραμοκό.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  1-0

Η Νίκη Βόλου επέστρεψε στις νίκες κόντρα στον Πανσερραϊκό, καθώς επικράτησε 1-0 χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σταύρου Τσουκαλά στο 20ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα στον διαιτητή για την απόφασή του να καταλογίσει την εσχάτη των ποινών στο μαρκάρισμα του Πίντο πάνω στον Κάσσο.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά για τις δυο ομάδες. Ο Κανίς για τον Πανσερραϊκό στο 11′ προσπάθησε να απειλήσει. Ένα λεπτό μετά ο Τσουκαλάς για τη Νίκη δοκίμασε το πόδι του, αλλά ο Καβουσάκης μπλόκαρε. Στο 18′ έγινε η φάση που… έκρινε το ματς. Από μία εκτέλεση κόρνερ του Κυριακίδη, και ενώ επικράτησε ένας μικρός χαμός εντός της περιοχής του Καβουσάκη, ο Κάσσος βρέθηκε στο έδαφος ενώ πιθανότατα να έγινε και χέρι από πλευράς αμυνόμενου, με τον διαιτητή της αναμέτρησης Αλέξανδρο Μέγα να δείχνει το σημείο του πέναλτι και με τη Νίκη να έχει την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στην αναμέτρηση. Ο Τσουκαλάς ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Καβουσάκη για το 1-0. Ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν τα κατάφερε μέχρι την ανάπαυλα.

Ο Πανσερραϊκός δεν έδειχνε να έχει τη δυνατότητα να αντιδράσει ούτε και στο β’ μέρος. Η Νίκη είχε μία καλή στιγμή με τον Τζιώρα στο 62′. Ο Κουσκουνάς μετά από συνεργασία με τον Κάσσο στο 76’ έφτασε με τη σειρά του μια ανάσα από το γκολ, όταν βρέθηκε μπροστά στον Καβουσάκη αλλά και πάλι ήταν άστοχος. Από την άλλη μία εκτέλεση φάουλ του Κανίς από δεξιά στο 84΄ και πάλι δεν φάνηκε να απειλεί τη Νίκη Βόλου, που κρατούσε από την πλευρά της την ουσία του 1-0. Νέα ευκαιρία για τη Νίκη για ακόμα ένα γκολ στις καθυσυερήσεις με τον Πάνο.

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Αλιατίδης, Παναγιωτίδης (80′ λ.τ Πάνος), Γρομητσάρης, Ανδρέου, Τσουκαλάς, Κυριακίδης, Μέτσε (67′ Κουσκουνάς), Κάσσος, Βλαχομήτρος (67′ Αθανασίου), Τζιώρας.

Πανσερραϊκός (Διγκόζης): Καβουσάκης, Κεφαλάς, Δημητρίου (85′ Στίνα), Ζέρης, Πίντο, Κρητικός (64′ Έππας), Μαρκιόνι (79′ Καραμπέρης), Μέσσι, Κόντσι, Κανίς, Παπαβασιλείου (46′ Ντίαζ).

ΟΛΥΜΠ. ΒΟΛΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. 2 – 3

Οι Πειραιώτες (Ολυμπιακός Β’) νίκησαν εκτός έδρας τον Ολυμπιακό Βόλου με 3-2 και ανέβηκαν στους 25 πόντους (5η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους δέκα πόντους (16η θέση).

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 5′ λεπτό με τον Μαρίνο, κάνοντας το 1-0. Ο Ολυμπιακός Βόλου ανέβασε ρυθμό και είχε μια καλή φάση με τον Βερνάρδο στο 16′ λεπτό, ο οποίος  πλάσαρε τον Τζολάκη, αλλά ο τερματοφύλακας των Πειραιωτών απέκρουσε. Ο Ολυμπιακός Β’ πίεσε στα επόμενα λεπτά, έχοντας μια καλή ευκαιρία με τον Μαρίνο στο 23′ λεπτό, ενώ ο Σουρλής έκανε στο 32′ λεπτό το 2-0 μετά από εκτέλεση κόρνερ με πλασέ. Οι Βολιώτες βρήκαν άμεσα απαντήσεις και μείωσαν στα επόμενα δύο λεπτά σε 2-1 (34′ λεπτό) με το γκολ του Φιλίποβιτς. Οι δύο ομάδες κατέβασαν ρυθμό στα επόμενα λεπτά και το 2-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, αφού μετά από σέντρα του Ντος Σάντος, το σουτ του Κουντουριώτη, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο τερματοφύλακας Τζολάκης, καθώς ο Βερνάρδος με σουτ μέσα από την περιοχή στο 60′ λεπτό να κάνει το 2-2. Ο Ολυμπιακός Β’ πήρε ξανά το προβάδισμα στα επόμενα λεπτά, με τον Πινακά με πλασέ μέσα από την περιοχή να κάνει το 3-2 στο 65′ λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στα επόμενα λεπτά και είχαν ευκαιρίες με το σουτ του Μαρίνου στο 75′ λεπτό και το σουτ του Κωστή στο 76′ λεπτό. Δέκα λεπτά αργότερα (86′ λεπτό), ο Μανάφοβ των γηπεδούχων με απευθείας εκτέλεση φάουλ, υποχρέωσε σε εντυπωσιακή απόκρουση τον Τζολάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Βασίλης Βούζας): Ξενοδόχοβ, Μανάφοβ, Φιλίποβιτς, Στάμου, Παπακώστας, Κόλα (59′ Μάνγκα), Ντος Σάντος, Κότος (82′ Ντιαμπί), Κατσούκης (59′ Ξύδας), Βερνάρδος, Κουντουριώτης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’ (Αριέλ Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Ξενιτίδης, Αποστολόπουλος, Σαπουντζής (63′ Τσέλιος), Καρμπόβνικ, Μπαγκαλιάννης, Καλογερόπουλος, Μαρίνος, Κωστή (90′ Ντόι), Σουρλής, Πινακάς (82′ Νταμπό)