SUPER LEAGUE 2

Άνετα η Βεροια στην Καβάλα, ξέσπασε η Ξάνθη

Ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής η 17η αγωνιστική στο πρωτάθλημα του Βορείου ομίλου της Super Lague 2, όπου η Βέροια πέρασε άνετα μέσα στην Καβάλα και η Ξάνθη ξέσπασε στην Αναγέννηση Καρδίτσας. Όλα τα αποτελέσματα, η βαθμολογία, τα παιχνίδια της Τετάρτης και οι πρώτοι σκόρ, είναι:

17 Α.Ο. Καβάλα * 14 2 3 9 7 55 9

Η επόμενη αγωνιστική (εξ αναβολής-09.02.22)

ΞΑΝΘΗ – ΑΝΑΓ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 5 – 2

Η Ξάνθη καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες την Αναγέννηση Καρδίτσας νικώντας την εντός έδρας με 5-2, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League 2. Κατέβασε ταχύτητα στο δεύτερο ο σύλλογος της Θράκης, μετά το 4-0 του πρώτου ημιχρόνου και κατάφερε να πετύχει δύο γκολ η ομάδα της Θεσσαλίας.

Ο ΑΟΞ πήρε προβάδισμα στο 7’, όταν έκανε το σουτ, εκτός περιοχής, ο Γκόμεζ, ο Γκέκας προσπάθησε να μπλοκάρει, έχασε τη μπάλα και ο Διαμαντόπουλος σε κενή εστία έγραψε το 1-0.

Οι Θρακιώτες στο 24’ έφτασαν στο 2-0. Ο Γκόμεζ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Διαμαντόπουλος πήρε την κεφαλιά-πάσα και ο Γκινσάρι με προβολή σημείωσε το 2-0. Στο 36’ ο Γκόμεζ εκτέλεσε το φάουλ και ο Μπακογιάννης καταλόγισε πέναλτι για χέρι στον Πλέγα. Ο Διαμαντόπουλος από την «άσπρη βούλα» έγραψε το 3-0 στο 38’. Από την ΑΣΑ διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την παράβαση. Στο 40’ ο Τσέλιος με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε συστημένη την μπάλα στο παραθυράκι του Γκέκα για το 4-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αλί Μπαμπά στο 69’ έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» για το 5-0, όταν με ωραία κίνηση και πλασέ νίκησε τον Γκέκα. Η ΑΣΑ κατάφερε να μειώσει στο 74’ σε 5-1, με ωραία προσπάθεια και σουτ εκτός περιοχής του Μάνιου. Το 5-2 έγινε στο 79’ όταν ο Μπαντιμπανγκά επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής, ο Ιτσο απέκρουσε και ο Λαρέα στην επαναφορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ξάνθης.

ΞΑΝΘΗ (Βούλιτς): Ίτσο, Μιχαήλ, Ιμπραΐμι, Γκινσάρι (45+3’ λ.τρ. Αλί Μπαμπά), Παπάζογλου (61’ Φαζός), Διαμαντόπουλος (72’ Μονρόουζ), Γκόμεζ (61’ Θυμιάνης), Τζανακάκης, Τσέλιος, Δόρης, Δεληγιαννίδης (46’ Ουνγιαλίδης)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Αμανατίδης): Γκέκας, Γκουγκούδης, Καρανίκας, Κοτσώνης, Λαρρέα, Μπάλλας (72’ Δημούτσος), Πλέγας, Πολίτης (39’ Μπαντιμπανγκά), Μπενγκόα (60’ Βιδάλ), Μπιανκόνι (60’ Μάνιος), Μπραμπίγια (39’ Γκίνη).

ΚΑΒΑΛΑ – ΒΕΡΟΙΑ 0 – 2

Η Βέροια πέρασε από την έδρα της Καβάλας, το “Ανθή Καραγιάννη” για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος, καθώς νίκησε με 2-0 και παρέμεινε στην κορυφή του Βορείου Ομίλου της Super League 2.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη καθάρισε το τρίποντο στο πρώτο μέρος, χάρη στα τέρματα του Μούργου στο 10ο λεπτό και του Φοφανά στο 25ο λεπτό και στη συνέχεια διαχειρίστηκε το ματς κρατώντας τη νίκη Η Καβάλα έφτασε πολύ κοντά στο να μειώσει στο σκορ στο 37ο λεπτό, ωστόσο ο Βελλίδης αρχικά απέκρουσε το πέναλτι του Καϊούμπι, ενώ στη συνέχεια του στέρησε το γκολ και στη δεύτερη προσπάθειά του.

Στο β’ μέρος ο ρυθμός δεν ήταν καλός.  Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία και προσπαθούσαν να βρουν ένα γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι, όμως δεν τα κατάφεραν Στο 69′ ζήτησαν ζήτησαν πέναλτι, όταν μετά από σέντρα από αριστερά, η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στο χέρι του Μούργου, όμως ο διαιτητής το θεώρησε ακούσιο. Στο 81′ ο ΑΟΚ πέτυχε γκολ αλλά ακυρώθηκε από τον διαιτητή για επιθετικό φάουλ στον Βελλίδη! Τέλος, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπάουμαν έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει το σκορ, αλλά ο Βελλίδης είπε και πάλι “όχι” στην κοντινή προβολή του παίκτη της Καβάλας.

ΚΑΒΑΛΑ (Νούρι): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Θωμαϊδης (40′ Μπάουμαν), Στίκας, Αρμάλας, Καραγιάννης (40′ Μουσίγια), Σπάσιτς, Έμπερτ, Καϊούμπι (65′ Γροσδάνης), Σαμπανίδης, Σταμένκοβιτς (85′ Οκάν).

ΒΕΡΟΙΑ (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μουχάλης (81′ Δημόπουλος), Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Μπλέτσας, Γαβριηλίδης, Μούργος, Φοφανά (68′ Πόζογλου), Γιακουμάκης (90′ Καπνίδης), Πασάς (81′ Παπαχρήστος).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ 1 – 2

Μέσα σε ένα λεπτό (64’-65’) ο Απόλλων Πόντου σκόραρε δύο γκολ και έφυγε με τη νίκη από την Ηγουμενίτσα επικρατώντας με 1-2 του Θεσπρωτού για την 17η αγωνιστική της Super League 2.

Ο Θεσπρωτός είχε την πρώτη ευκαιρία με το μακρινό σουτ του Βαλιέντε στο 7′ λεπτό, το οποίο μπλόκαρε ο τερματοφύλακας Πίτκας. Στο 16′ λεπτό, ο Ενόμο απείλησε με σουτ στο 16′ λεπτό, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο γκολκίπερ Κίναλης. Επτά λεπτά αργότερα (23′ λεπτό), μετά από εκτέλεση φάουλ του Πούφλη, ο Βασιλάκης με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο γήπεδα, με τους αμυντικούς να αναχαιτούν τις προσπάθειές κυρίως του Νόμο και του Φράγκου, καθώς η κεφαλιά του Μαλουμανσέκο στο 38′ λεπτό, πέρασε άουτ. Το 1-0 για τον Θεσπρωτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Απόλλωνας Πόντου ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 53′ λεπτό είχε μια καλή φάση με τον Φράγκο στο 53′ λεπτό, με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία. Οι φιλοξενούμενοι μέσα σε δύο λεπτά έκανε ανατροπή, αφού στο 64′ λεπτό, ο Κίναλης απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε του Ενομό, αλλά ο δεύτερος κατάφερε να κάνει άμεσα το 1-1, με τον Ρούνεϊ στο 65′ λεπτό να κάνει το 2-1, σκορ που έμελλε να είναι και τελικό.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Ρότσα): Κίναλης, Ντ’ Αλέσσιο, Γώγος (70’ Ρομέρο) Βασιλάκης, Βαλιέντε, Ζιώγας, Πούφλης (46’ Γκανσίερ), Ραμίρεζ (46’ Δημήτρουλας), Λύγκας (61’ Βαταμίδης), Γεωργούσης (61’ Μπονίγια), Σαραντίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Μαλουμανσέκο, Σουντούρα (75’ Ιντζίδης),  Καλαϊτζίδης, Ρούνεϊ (90’ Εσαλό), Ενόμο, Νάσσερ, Καλογέρης, Φράγκος (66’ Λουφάκης), Εσσουμά.

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ – ΠΟΤ ΗΡΑΚΛΗΣ 0 – 2

Ο Ηρακλής επέστρεψε στις νίκες και επικράτησε εκτός έδρας του Αλμωπού Αριδαίας με 2-0, με αποτέλεσμα να ανέβει στους 20 πόντους (8η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους 21 πόντους (7η θέση).

Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και απείλησε κυρίως με τον Μπαστακό, ενώ ο Αλμωπός Αριδαίας έχασε ευκαιρίες στο 10′ λεπτό με το τετ-α-τετ του Ρόβα και στο 20′ λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Πρίκα. Οι κυανόλευκοι είχαν την υπεροχή, αλλά δεν ήταν αποτελεσματικοί, με τους γηπεδούχους να είναι επίσης μαχητικοί και το σκορ του ημιχρόνου να παραμένει στο 0-0.

Ο Γηραιός ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και στο 52′ λεπτό με δυνατό σουτ του Τόμας άνοιξαν το σκορ, κάνοντας το 1-0. Επτά λεπτά αργότερα, ο Μπαστακός με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων, κάνοντας το 2-0. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να κάνουν τις ευκαιρίες τους γκολ στα επόμενα λεπτά, με τον Ηρακλή να νικάει εκτός έδρας τον Αλμωπό Αριδαίας με 2-0.

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης): Παϊτέρης, Παρασκευάς, Σουλιώτης, Σέχου, Πρίκας, Ασλαμπάλογλου, Κέρθι, Κολλαράς, Γιουκούδης, Ρόβας, Μπακουτσής.

Ηρακλής (Κώστας Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Πήλιος, Α. Παπαστεριανός, Κωστούλας, Πατράλης, Μ. Παπαστεριανός, Τότσκα (86΄ Χατζηπιρπιρίδης), Καρτσαμπάς (80΄ Κάκκο), Τόμας (86΄ Ναπολιτάνο), Μπαστακός (83΄ Άλεξιτς).

ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 0 – 1

Χάρη σε γκολ του Ακούνια (76′) η ΑΕΛ έφυγε με τη νίκη από τα Τρίκαλα επικρατώντας με 0-1 του τοπικού ΑΟΤ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League 2.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη είχε την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα. Στο 6’ από το φάουλ του Παπαγεωργίου, κεφάλια του Μπέρτου έβγαλε ο Αγριμάκης. Στο 33′ η πρώτη καλή στιγμή του ΑΟΤ στο ματς. Μετά από κόρνερ του Νιάρου κεφαλιά του προωθημένου Ντιαλόσι, μόλις άουτ. Η ΑΕΛ στο διάστημα (37’-45’) έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Νικολιά. Συγκεκριμένα, στο 37’ από ατομική προσπάθεια του Νικολιά και σουτ η μπάλα πέρασε μόλις άουτ και στο 45’ το σουτ του απέκρουσε εντυπωσιακά ο Αγριμάκης.

Οι φιλοξενούμενοι, στο 65’ είχαν την κεφαλιά άουτ του Ογκμποε και στο 68’ είχαν το σουτ του Ακούνια, το οποίο έδιωξε δύσκολα ο Αγριμάκης. Στο 74’ το σουτ του Ελευθεριάδη μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.

Οι «βυσσινί» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 76’, όταν από φάουλ του Γιάκου, η μπάλα έφτασε στον Ομάρ αυτός γύρισε στον Ακούνια ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Ουσταμπασίδης): Αγριμάκης, Σανδραβέλης, Κεχαγιάς, Νιάρος, Ντιαλόσι, Ριζογιάννης, Μπαξεβάνος (81’ Αουντίνο), Χειρίτραντας (73’ Ελευθεριάδης), Πέλκας (73’ Γκοβίνας), Ευθυμίου, Μανίσογλου (81’ Μυλόπουλος).

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Ομάρ, Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Παπαγεωργίου Θ. (73’ Τσουμάνης), Παπαγεωργίου Κ. (46’ Γιάκος), Κολομπίνο, Όγκμποε, Νικολιάς (88’ Γλυνός), Ακούνια (87’ Μαυριάς)