SUPER LEAGUE 2

SUPER LEAGUE 2 : Αλλαγές στις πρώτες θέσεις

Αλλαγές στις πρώτες θέσεις

Με τέσσερα παιχνίδια να διεξάγονται το απόγευμα του Σαββάτου, ξεκίνησε το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super L;eague 2. Στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι ο Ιωνικός νίκησε μέσα στα Τρίκαλα με ανατροπή και ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, κάτι που προκάλεσε και την παραίτηση του προπονητή των Θεσσαλών Απόστολου Χαραλαμπίδη. Ο Λεβαδειακός επικράτησε του Εργοτέλη βάζοντας τέλος στη νικηφόρα πορεία των Κρητικών που διατήρησαν όμως τηνπρωτιά.

Με διπλό απέδρασε από την Ρόδο ο Απόλλων Λάρισας νικώντας με 1-0 τον Διαγόρα, ενώ τα Χανιά επέστρεψαν στις νίκες επικρατώντας του Καραϊσκάκη με 1-0. Έτσι στα παιχνίδια είχαμε:

ΤΡΙΚΑΛΑ – ΙΩΝΙΚΟΣ 2 – 3

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού, αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο να χάνει 2-0 στο ημίχρονο από τον ΑΟ Τρίκαλα με γκολ των Ριζογιάννη (15′ πεν.) και Σκόνδρα (26′), έκανε την ανατροπή και με τρία γκολ των Ρόλε (62’), Μάναλη (90’) και Κάστρο (95’) στο δεύτερο μέρος έφτασε στην σπουδαία ανατροπή και στο τελικό 2-3.

Με τη σημερινή νίκη ο Ιωνικός έφτασε τους 25 βαθμούς, βρισκόμενος στη 4η θέση. Από την άλλη, ομάδα των Τρικάλων παρέμεινε στην 8η θέση της βαθμολογίας έχοντας 15 βαθμούς.

Οι φάσεις του αγώνα:

2’ Ο Πέλκας έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ.

14’ Γκολ για τον ΑΟ Τρίκαλα. Ο Παπαγεωργίου ανατράπηκε από τον Γκίνη μέσα στην περιοχή, ο Ζαμπαλάς υπέδειξε πέναλτι. Ο Ριζογιάννης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 1-0.

26’ Γκολ για τον ΑΟ Τρίκαλα. Ο Πέλκας έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Ελευθεριάδη, ο οποίος έκανε την προβολή μέσα από την περιοχή, ο Γκίνης απέκρουσε, η μπάλα κατέληξε στον Σκόνδρα, ο οποίος με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

62’Γκολ για τον Ιωνικό. Ο Ρόλε βρίσκει χώρο στον άξονα, πιάνει δυνατό σουτ από τα 30 μέτρα και μειώνει σε 1-2.

88’ Ο Μάναλης λίγο έξω από την περιοχή, επιχειρεί συρτό σουτ, ο Γιακουμής μπλόκαρε.

90’ Γκολ για τον Ιωνικό. Εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά του Κουϊρουκίδη, κεφαλιά ψαράκι του Μάναλη και 2-2!

90+5’ Τρομερή ανάπτυξη από τα αριστερά, ο Σινγκ κάνει το παράλληλο γύρισμα και ο Κάστρο με πλασέ από κοντά κάνει το 2-3!

Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Πιαστόπουλος, Διαμαντόπουλος, Κεχαγιάς (39’ λ.τρ. Ζώγκος), Σουλιώτης, Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου, Πέλκας (57’ Σταματής), Ευθυμίου (72’ Ντιαλόσι), Ελευθεριάδης (57’ Χατζηκωνσταντίνου), Σκόνδρας (72’ Σιλβάνο).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκίνης, Μουστάκης (84’ Κουϊρουκίδης), Παπαγεωργίου (46’ Σινγκ), Κοτσώνης, Φαζός, Γκοτσούλιας (46’ Νιάσε), Μουμίν (66’ Μάναλης), Ρόλε, Ματσούκας (66’ Βλαχομήτρος), Πλατέλλας, Κάστρο.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 1 – 0

Καλύτερος ο Λεβαδειακός στο πρώτο μέρος, ευτύχησε να προηγηθεί στο 26’, όταν μετά από κακό διώξιμο του Μαζουλουξή, ο Μπιανκόνι έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ έγραψε το 1-0.

Η ομάδα του Τζιουζέπε Σανίνο κατάφερε να κρατήσει το 1-0 και να πανηγυρίσει μια σημαντική νίκη. Ο Λεβαδειακός ανέβηκε 2ος έχοντας 27 βαθμούς ενώ ο Εργοτέλης παρέμεινε στην κορυφή έχοντας ένα βαθμό περισσότερο από την ομάδα της Βοιωτίας.

11′ Ο Polleto βρέθηκε απέναντι απ’ τον Κατσιμήτρο, με τον τερματοφύλακα της ομάδας μας να αποκρούει σε κόρνερ.

21′ Σουτ του Συμελίδη έξω απ’ την περιοχή, η μπάλα περνάει λίγο δίπλα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Κατσιμήτρου.

25′ Γκολ για τον Λεβαδειακό. Ο Μπιανκόνι εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα πηρε την μπάλα και με σουτ απ’ το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

30′ Ο Μπιανκόνι με πλασέ ανάγκασε τον Κατσιμήτρο να κάνει μια δυσκολη επέμβαση και την μπάλα στην συνέχεια να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

38′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ απ’ τον Μεχία η μπάλα ψηλά άουτ.

39′ Ο Polleto βρέθηκε μόνος στην περιοχή έκανε το σουτ με τον Κατσιμήτρο να αποκρούει ξανά.

48′ Σέντρα του Conraad ο Σερβιλάκης κάνει το κοντρόλ στην περιοχή αλλά δεν πιάνει γεμάτα το πλασέ με τον αντίπαλο γκολκίπερ να μπλοκάρει.

64′ Σέντρα απ’ τον Μπουρσέλη, αδύναμη κεφαλιά απ’ τον Μανουσάκη η μπάλα στα χέρια του Στογιάνοβιτς.

71′ Γυριστό καλό σουτ του Conraad απ’ το ύψος της περιοχής ο αντίπαλος τερματοφύλακας αποκρούει σε κόρνερ με δυσκολία.

89′ Δυνατό σουτ του Τσέλιου έξω απ’ την περιοχή η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.

Λεβαδειακός (Τζουζέπε Σανίνο): Στογιάνοβιτς, Μύγας, Δημόπουλος, Τσάπρας, Καραχάλιος, Νίκας (68’ Κονέ), Μεχία, Νίλι (56’ Παναγιώτου), Πολέτο (87’ Τζημόπουλος), Συμελίδης (68’ Μαρίνος), Μπιανκόνι (68’ Ενομό)

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής (83’ Πατρινός), Νεράλ (46’ Κατσούρι), Σερβιλάκης, Πέϊος, Τσέλιος, Αμπντουλάχι, Μπουρσέλης (66’ Κοκκίνης), Μανουσάκης (66’ Κωστανάσιος), Κόνραντ.

ΧΑΝΙΑ – ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ  1 – 0

Σημαντική νίκη «εξάδας» για την ομάδα των Χανίων. Με σκόρερ τον Διαμαντόπουλο στο 74′ με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Δημητριάδη, πανηγύρισε αυτό το σημαντικό τρίποντο, φτάνοντας τους 18 βαθμούς σε 14 παιχνίδια. Από την άλλη, τελευταίος στο βαθμολογικό πίνακα της Super League 2 είναι ο Καραϊσκάκης με επτά βαθμούς….

6′ Σουτ του Ναζίμ μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.

14′ Ευκαιρία για τον Καραϊσκάκη από πάσα του Δούμτσιου ο Ρούνεϊ χάνει το κοντρόλ και ο Κουτζαβασίλης μπλοκάρει.

16′ Ευκαιρία, από ωραία συνεργασία Νίκολιτς – Βασιλόγιαννη και σέντρα του τελευταίου ο Κάρλος σουτάρει και ο Χουάντερσον μπλοκάρει.

21′ Πάσα του Μπραμπίγια μέσα στην περιοχή σουτ του Μασένα ψηλά άουτ.

28′ Σέντρα του Κάρλος κεφαλιά του Διαμαντόπουλου άουτ.

32′ Κόρνερ του Μπραμπίγια σουτ στην κίνηση του Διαμαντόπουλου ψηλά άουτ η μπάλα.

39′ Φάουλ του Μπραμπίγια διώχνει δύσκολα ο Χουάντερσον.

44′ Νέα ατομική ενέργεια του Βασιλόγιαννη και γύρισμα στον Μασένα το σουτ του οποίου αποκρούει ο Χουάντερσον.

47′ Ευκαιρία από πάσα του Κάρλος ο Βρεττός κάνει το γύρισμα αλλά ο Διαμαντόπουλος δεν προλαβαίνει την μπάλα.

52′ Φάουλ του Παπανίκου από κεφαλιά του Μασένα η μπάλα καταλήγει λίγο πάνω από την εστία.

58′ Ευκαιρία από κόρνερ του Βρεττού ο Ανδρέου με πλασέ στην κίνηση στέλνει την μπάλα άουτ.

59′ Σέντρα του Καμαρά σουτ του Μασένα μπλοκάρει ο Χουάντερσον.

62′ Νέα ευκαιρία σέντρα του Μασένα, σουτ του Βασιλόγιαννη αποκρούει ο Χουάντερσον και στη συνέχεια ακυρώνεται το γκολ του Διαμαντόπουλου για οφσάιντ.

73′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Δημητριάδη κεφαλιά του Διαμαντόπουλου και 1-0.

78′ Δοκάρι για τα Χανιά. Σουτ του Καμαρά η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

81′ Ατομική ενέργεια και σουτ του Δημητριάδη μπλοκάρει ο Χουάντερσον.

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Νίκολιτς (83’ λ.τρ. Ρέντζας), Ανδρέου, Σωτηράκος (46’ Γρομητσάρης), Καμαρά, Πλέγας (63’ Δημητριάδης), Κάρλος (70’ Γκίνο), Μπραμπίγια (46’ Βρεττός), Βασιλόγιαννης, Μασένα, Διαμαντόπουλος.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Γιάννης Μάγγος): Χουάντερσον, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Ρουμπανγκούκα, Δούμτσιος (84’ Δούμτσιος), Μαύρου (78’ Μπετακώρος), Ναζίμ (67’ Νταλακούρας), Τάμπας (78’ Μπρέμπος), Παπανίκου, Ρούνεϊ (84’ Μαραθωνίτης), Λόβριτς.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ  0 – 1

Ο Απόλλων Λάρισας έφυγε με το διπλό από τη Ρόδο επικρατώντας του Διαγόρα με 0-1, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League 2.

Με γκολ του Αθανασιάδη στο 52’ ο Απόλλων Λάρισας πήρε μια σπουδαία νίκη επί του Διαγόρα Ρόδου. Με αυτή τη νίκη ο σύλλογος της Θεσσαλίας έφτασε τους 14 βαθμούς. Από την άλλη, ο Διαγόρας έπεσε στη 3η θέση, έχοντας 26 βαθμούς.

13’ Μακρινό σουτ του Λινάρδου, η μπάλα άουτ.

20’ Πλασέ του Λινάρδου η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γλύκου.

31’ Σουτ του Γεωργίου μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

48’ Δοκάρι για τον Απόλλωνα. Ο Ντα Κάμπο έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Αθανασιάδης με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Τσέλιου.

49’ Σουτ του Λίταινα, μπλόκαρε ο Τσέλιος.

52’ Γκολ για τον Απόλλωνα Λάρισας. Από φάουλ του Γιάκου, ο Αθανασιάδης πήρε τη γυριστή κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσέλιου για το 0-1.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Κοντοχρήστος (54’ Δημήτρουλας), Ρουγκάλας, Καρατάσιος (68’ Κονέ), Σανδραβέλης, Μασούρας, Ντοριβάλ (54’ Αυγενικού), Λινάρδος, Γεωργίου (36’ λ.τρ. Μανωλάκης), Αλάεθ (68’ Σμυρλής), Μπαστακός.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Φρατζέσκος): Γλύκος, Καρρίκι, Σκούπρας, Μόρας, Χατζής, Τζοβάρας (66’ Γκόλιας), Λίταινας (85’ Μπάλλας), Μπάμπης, Γιάκος, Ντα Κάμπο (80’ Νύκταρης), Αθανασιάδης (85’ Ομπράντοβιτς).