SUPER LEAGUE 2

Βέροια για άνοδο, διπλό ο Απόλλων Λάρισα

Με δύο παιχνίδια να γίνονται το Σάββατο, άνοιξε η αυλαία της 21η αγωνιστικής στο πρωτάθλημα του Βορείου ομίλου της Super League 2, όπου η Βέροια νίκησε τον ΠΑΟΚ Β και άκανε ακόμη ένα βήμα για την πρωτιά, ενώ ο Απόλλων Λάρισας πήρε σπουδαίο διπλό από τον Ολυμπιακό Β. Τα παιχνίδια και το πρόγραμμα της Κυριακής, αλλά και οι διαιτητικές τριπλέτες είναι:

ΒΕΡΟΙΑ – ΠΑΟΚ Β 2 – 1

Η Βέροια υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε τον ΠΑΟΚ Β’ με 2-1, με αποτέλεσμα να πετύχει την όγδοη σερί νίκη της και να ανέβει στους 45 βαθμούς (1η θέση), ενώ οι “ασπρόμαυροι” παρέμειναν στους 26 βαθμούς (8η θέση).

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ανήκει στην Βέροια, με ένα δυνατό συρτό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Ταλιχμανίδη να μπλοκάρει μετά από μπαλιά του Γιακουμάκη στο 13′ λεπτό, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ Β’ απείλησε με κεφαλιά του Πανίδη μέσα από την περιοχή, με τον Βελλίδη να μπλοκάρει. Οι Ημαθιώτες έκαναν το 1-0 στο 30′ λεπτό, με γκολ με δυνατό σουτ του Κάτσε μετά από ασίστ του Μούργου. Οι γηπεδούχοι είχαν επίσης ευκαιρίες στο 39′ λεπτό με την κεφαλιά του Πασά, στο 41′ λεπτό με το σουτ του Πασά, αλλά και στο 45′ λεπτό με το σουτ του Φοφανά, ενώ οι “ασπρόμαυροι” απείλησαν στο 44′ λεπτό με την κεφαλιά του Τσαούση από πολύ καλή θέση.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου έπεσε ο ρυθμός, με τον ΠΑΟΚ Β’ να προσπαθεί να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Η Βέροια όμως έκανε το 2-0 στο 71′ λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μούργου και απέκτησε αέρα διαφοράς ασφαλείας. Στο 82′ λεπτό, οι Ημαθιώτες είχαν ένα σουτ με τον Γιακουμάκη έξω από την περιοχή, το οποίο μπλόκαρε δύσκολα ο Ταλιχμανίδης. Ο ΠΑΟΚ Β’ μείωσε στο 90+4′ λεπτό, αφού ο Φασίδης με κεφαλιά μετά από κόρνερ, έκανε το 2-1. Η Βέροια διατήρησε το προβάδισμα της και πήρε το θετικό αποτέλεσμα και την νίκη με 2-1΄.

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μουχάλης, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Κάτσε (64′ Οικονόμου), Γαβριηλίδης (80′ Μπλέτσας), Μούργος (86′ Ορφανίδης), Φοφανά (64′ Πόζογλου), Γιακουμάκης, Πασάς (80′ Καπνίδης).

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Αποστολόπουλος, Μανωλιούδης, Κουλιέρακης, Τάχατος (78′ Καλουτσικίδης), Ουεντραόγκο, Μελετίδης, Σαλαμούρας (61′ Σμυρλής), Τσαούσης (73′ Τοχούρογλου), Τζίμας (61′ Φασίδης), Πανίδης (61′ Γαϊτανίδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ 0 – 1

Ο Απόλλωνας Λάρισας έπαιξε στα ίσα τον ενισχυμένο Ολυμπιακό Β’ και νίκησε εκτός έδρας με 1-0 με ρεσιτάλ τακτικής από τον κόουτς Θωμά Γράφα και με κορυφαίο παίκτη τον Σταματή. Οι Θεσσαλοί ανέβηκαν στους 19 πόντους (11η θέση), ενώ οι ερυθρόλευκοι παρέμειναν στους 28 πόντους (5η θέση).

Ο Ολυμπιακός Β’ ξεκίνησε πιο δυνατά και είχε στο 4′ λεπτό ένα σουτ με τον Μαρίνο μετά από ατομική ενέργεια του Σουρλή, με την μπάλα να περνάει άουτ. Ο Απόλλων Λάρισας είχε ένα σουτ με τον Τιμπουέ, με τον τερματοφύλακα Τζολάκη να απομακρύνει. Οι ερυθρόλευκοι είχαν φάσεις στα επόμενα λεπτά με τον Φορτούνη στο 11” λεπτό με τον τερματοφύλακα Αστρά να αποκρούει, όσο και με διπλή ευκαιρία του ίδιου στο 12′ λεπτό, με την μπάλα να πηγαίνει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 15′ λεπτό, μετά από εκτέλεση του Φορτούνη, ο Βοΐλης πήρε την κεφαλιά, με τον Αστρά να μπλοκάρει. Στο 21′ λεπτό, ο Καραμόκο για τους Θεσσαλούς κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού Β’, έπαιξε το “ένας εναντίον ενός” με τον Κουτσίδη, πάτησε περιοχή, όμως το σουτ του εξουδετερώθηκε από τον Τζολάκη, ενώ οι Πειραιώτες είχαν ευκαιρίες με τον Ανδρούτσο με το σουτ του στο 24′ λεπτό και την κεφαλιά του στο 31′ λεπτό, με τον τερματοφύλακα Αστρά να απομακρύνει τον κίνδυνο. Οι ερυθρόλευκοι είχαν επίσης φάσεις με το μακρινό σουτ του Μαρίνου στο 36′ λεπτό, αλλά και μετά από τις συνεργασίες με τον Φορτούνη, το σουτ του Πινακά στο 43′ λεπτό, αλλά και το σουτ του Σουρλή στο 44′ λεπτό, το οποίο πήγε στο δοκάρι, με το σκορ του ημιχρόνου να παραμένει στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Θεσσαλοί συνέχισαν να έχουν εξαιρετική τακτική και είχαν καλή στιγμή στο 51′ λεπτό με την κεφαλιά του Σταματή. Ο Απόλλωνας Λάρισας έπαιξε στα ίσα τους ερυθρόλευκους που είχαν πολλούς παίκτες από την πρώτη ομάδα (π.χ. Καρμπόβνικ, Φορτούνης, Ανδρούτσος, Μπα κτλ) και έκαναν το 1-0 στο 74′ λεπτό με τον Λεμάνγκ. Ο Σταματής απέφυγε τον Κουτσίδη, σούταρε, ο Τζολάκης είπε “όχι”, όμως στην επαναφορά ο Λεμάνγκ έκανε το 0-1, το οποίο ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Ολυμπιακός Β (Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Αποστολόπουλος, Καρμπόβνικ, Φορτούνης (72′ Λιάτσος), Καλογερόπουλος, Κουτσίδης (81′ Τσέλιος), Μαρίνος, Βοΐλης (62′ Μπα), Σουρλής, Πινακάς.

Απόλλων Λάρισας (Γράφας): Αστράς, Πετράκης, Καραμόκο (87′ Σούλτσε), Λίταινας, Λουκάς, Καλούσης, Μπαλογιάννης (84′ Ζιάκας), Κοζού, Νούσιος (72′ Λεμάνγκρ), Σταματής, Τιμπούε.