SUPER LEAGUE 2

SUPER L:EAGUE 2
Δύσκολα η Βέροια, διπλό η ΑΕΛ

Με την εμβόλιμη 19η αγωνιστική, συνεχίστηκε το πρωτάθλημα στον Βόρειο όμιλο της Super League 2. Όπου η Βέροια αν και δύσκολα επικράτησε της Νίκης Βόλου, την στιγμή που και η ΑΕ Λάρισας πήρε το διπλό στο τοπικό ντέρμι του Απόλλωνα Λάρισας. Πανσερραϊκός και Καβάλα έχασαν από ΠΑΟΚ β. και Αναγέννηση Καρδίτσας αντίστοιχα. Όλα τα αποτελέσματα, η βαθμολογία, η επόμενη αγωνιστική και οι πρώτοι σκόρερ, είναι:

Χατζής            Απόλλων Λαρ.          4

Αυτογκολ: Καλογέρης (Απόλλων Πόντου) 2, Κόλλα (Ολυμπ. Βόλου). Ζέρης, Γιανναράκης (Πανσερραϊκός)            , Παλαβράκης (ΠΟΤ Ηρακλής), Εμπουσί (Πιερικός).

Τα παιχνίδια:

ΒΕΡΟΙΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ  1 – 0

Ο Γιακουμάκης έδωσε τη λύση για τη Βέροια, η οποία επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Νίκης Βόλου, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League 2.

Η γηπεδούχος ομάδα έφτασε κοντά στο 1-0 στο 8’, όταν σε σέντρα του Πασά ο Αλιατίδης στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της ομάδας του, ενώ στην επαναφορά το σουτ του Γαβριηλίδη μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Αλιατίδης σε κόρνερ. Στο 17’ η Νίκη απείλησε, όταν το μονοκόμματο σουτ του Τσουκαλά λίγο έξω από την περιοχή, πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 18’ το κόρνερ του Μούργου από αριστερά, ο Πασάς πήρε την καρφωτή κεφαλιά και η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο μέρος, η Βέροια άνοιξε το σκορ (1-0) στο 52’. Σέντρα του Μούργου από αριστερά, ο Γιακουμάκης βρήκε τη μπάλα όσο χρειαζόταν με το κεφάλι και την έστειλε στα δίχτυα του Μπάγιτς για το 1-0.

Η «Βασίλισσα του Βορρά» κατάφερε να κρατήσει το 1-0 και έφτασε στην έβδομη συνεχόμενη νίκη, έχοντας πλέον 42 βαθμούς, στο +6 από την δεύτερη ΑΕΛ. Από την άλλη, οι Βολιώτες έμειναν στους 24 βαθμούς.

ΒΕΡΟΙΑ (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μουχάλης, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (57’ Κάτσε), Μούργος (85’ Πόζογλου), Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης, Φοφανά (57’ Κουατένγκ), Πασάς (78’ λ.τρ. Μπλέτσας).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Πάνος, Κάσσος, Τσιμπούκας (62’ Βασιλείου), Αλιατίδης, Ανδρέου, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Τσουκαλάς, Βλαχομήτρος (71’ Αθανασίου), Ροχάνο (46’ Κουσκουνάς)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΟΚΒ> 1 – 2

Ο ΠΑΟΚ Β’ επικράτησε εκτός έδρας του Πανσερραικού με 2-1 και ανέβηκε στους 25 πόντους (6η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους 16 πόντους (12η θέση).

Ο ΠΑΟΚ Β’ είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή, με το παιχνίδι να μην έχει πολλές φάσεις, αλλά τον Παναγιώτου με κεφαλιά μετά από σέντρα του Τσαούση να κάνει για τους “ασπρόμαυρους” το 1-0 στο 26′ λεπτό. Ο Πανσερραϊκός ανέβασε ρυθμό στα επόμενα λεπτά και προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με 1-0 στο τέλος του ημιχρόνου (1-0). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τα ηνία του αγώνα, προσπαθώντας να βρει αρχικά το γκολ της ισοφάρισης, κάτι που το κατάφερε με το δυνατό σουτ του Έππας στο 71′ λεπτό. Ο ΠΑΟΚ Β’ βρήκε απαντήσεις και με τον Σμυρλή μετά από ασίστ του Σαλαμούρα έκανε το 2-1 στο 82′ λεπτό.

Πανσερραϊκός (Αγγελος Διγκόζης): Καβουσάκης, Κεφαλάς, Καρασαλίδης, Ζέρης, Πίντο, Καραμπέρης (63’ Εππάς), Μαρκιόνι (82’ Βάντερσον), Κόντσι (63’ Ντίας), Μέσσι, Παπαβασιλείου, Κανίς

ΠΑΟΚ Β’ (Πάμπλο Γκαρσία): Μπουργάνης, Αποστολόπουλος, Παναγιώτου, Μανωλιούδης, Καλουτσικίδης, Ουεντραόγκο, Τσαούσης, Γρόσδης (46’ Σαλαμούρας), Μελετίδης (85’ Σπυρίδης), Φασίδης (46’ Γαϊτανίδης), Πανίδης (61’ Σμυρλής)

ΠΙΕΡΙΚΟΣ – ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ 0 – 3

Ο Θεσπρωτός νίκησε εκτός έδρας τον Πιερικό με 3-0 και ανέβηκε στους 22 πόντους (10η θέση), ενώ η ομάδα από την Πιερία παρέμεινε στους 15 πόντους (15η θέση).

Οι δύο ομάδες δεν έκαναν μεγάλη ευκαιρία στα πρώτα λεπτά, με τον αγώνα να είναι ισορροπημένος. Στο 28′ λεπτό ο Πιερικός είχε ένα σουτ με τον Τοπαλίδη, ενώ ένα λεπτό αργότερα (29′ λεπτό), από λάθος του Ζιώγα, ο Κανούλας έκλεψε την μπάλα και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα του Κίναλη και το σουτ του από το ύψος του πέναλτι αριστερά, έφυγε λίγο πιο μακριά από το αριστερό δοκάρι. Η ομάδα από την Πιερία είχε μια φάση στο 38′ με τον Ντίνα, ενώ ο Θεσπρωτός με τον Γεωργούση με σουτ μέσα στην περιοχή στο 41′ λεπτό, με το σκορ του ημιχρόνου να παραμένει στο 0-0.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και είχαν μια ευκαιρία με το σουτ του Γεωργούση μέσα στην περιοχή στο 47′ λεπτό, ενώ στο 48′ λεπτό, ο Στεργίου με πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Τζήμα και έκανε το 1-0 στο 48′ λεπτό. Ο Θεσπρωτός ανέβασε ρυθμούς και με τόσο με το σουτ του Στεργίου στο 49′ λεπτό, όσο και με την κεφαλιά του Ρομέρο στο 56′ λεπτό. Ο Πιερικός είχε μια καλή φάση με το σουτ του Ζαφειράκη στο 61′ λεπτό, καθώς ο Τόσκας με κεφαλιά μέσα στην περιοχή μετά από σέντρα του Γιαλαμίδη απείλησε με τον Κίναλή να μπλκάρει την κεφαλιά στο 63′ λεπτό. Οχτώ λεπτά αργότερα (71′ λεπτά), μετά από σέντρα του Νταλέσιο από τα αριστερά, ο Μπονίγια με κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο 90+1′ λεπτό, ο Μπονίγια κουβάλησε την μπάλα στην αντεπίθεση, με τον Ρομέρο να νικάει από κοντά τον Τζήμα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης σε 3-0.

Πιερικός (Γιώργος Βαζάκας): Τζήμας, Τοπαλίδης, Παντελιάδης, Χαρτσιάς, Μηλιώτης (48′ Ζαφειράκης), Γιαλαμίδης, Σουντάρ (48′ Ίτσιος), Τόσκας (88′ Κουκόλης), Κανούλας, Β. Παπαδόπουλος (69′ Μπουόλι), Ντίνας (88′ Χρ. Παπαδόπουλος).

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κίναλης, Γώγος, Στεργίου (78′ Λύγκας), Γκανσιέρ, Ντι Αλέσιο, Ζιώγας, Γεωργούσης (67′ Δημήτρουλας), Ρομέρο, Μπονίγια, Ραμίρεζ (90+2′ Μαρτίνεζ), Βαλιέντε.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ – ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ 1 – 1

Ο Απόλλων Πόντου ήρθε ισόπαλος με τον Αλμωπό Αριδαίας με 1-1, με τους γηπεδούχους να ανεβαίνουν στους 17 πόντους (11η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στους 22 πόντους (9η θέση).

Ισορροπημένο το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ρυθμούς και να απειλούν με τον Αμαραντίδη, ο οποίος στο 45+2′, έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Ο Αλμωπός Αριδαίας έπαιξε επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε ευκαιρίες και ανέβασε ρυθμό, με αποτέλεσμα να φτάσει στο 1-1. Ο Χρήστος Ρόβας στο 86′ αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, το οποίο είχε κερδίσει νωρίτερα ο Γιουκούδης, πήρε όμως το ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ έγραψε το 1-1. Οι δύο ομάδες δεν σκόραραν κάποιο γκολ στα επόμενα λεπτά, με το τελικό σκορ να παραμένει στο 1-1.

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Πάτι, Σουντουρά, Καλαϊτζίδης, Ρούνει, Ενομό, Παπαϊωάννου, Λουφάκης (46′ Φράγκος, 84′ Ιντζίδης), Καλογέρης, Αμαραντίδης, Εσούμα.

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης): Παϊτέρης, Γιαλαμούδης (67′ Πρίκας), Ζαχαρός (65′ Ρίβας), Κέρθι (46′ Γιουκούδης), Σουλιώτης, Ασλαμπάλογλου (Μπακούτσης 85′), Πέττας, Ρόβας, Σέχου, Κολλαράς, Αδαμίδης (46′ Παρασκευάς).

ΠΟΤ ΗΡΑΚΛΗΣ – ΟΛΥΜΠ. ΒΟΛΟΥ 4 – 0

Ο Ηρακλής νίκησε με 4-0 τον Ολυμπιακό Βόλου στο Καυτανζόγλειο, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League 2.

Ηταν καλύτερος και δίκαια έφτασε στη νίκη ο «γηραιός» επί των Θεσσαλών. Σκόρερ της ομάδας του Κώστα Γεωργιάδη χρίστηκαν οι Τόμας (26’ πεν.), Τότσκα (64’), Πήλιος (72’) και Αλεξιτς (88’).

Το φιλμ του αγώνα:

6’ Δυνατό σουτ του Πήλιου, διώχνει σε κόρνερ ο Ξενοδόχοβ

26′ Γκολ. Ο Κάκκο ανατράπηκε από τον Παπακώστα εντός περιοχής και ο Ματίας Τόμας από την άσπρη βούλα έγραψε το 1-0.

50’ Ο Τότσκα θα κατεβάσει με το στήθος και μέσα από την περιοχή θα σουτάρει, όμως ο Ξενοδόχοβ ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.

53′ Σουτ του Τόμας, μπλοκάρει ο Ξενοδόχοβ

58’ Σουτ του Τόμας μπλοκάρει και πάλι ο Ξενοδόχοβ.

64’ Γκολ. Ο Τότσκα αφού ξεπέρασε την αντίσταση του Γραικού, με σουτ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0.

72’ Γκολ. Ο Πήλιος με διαγώνιο σουτ θα κάνει το 3-0.

76’ Ο Ξενοδόχοβ θα σώσει με τα πόδια στο σουτ του Παπαδόπουλου, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Τόμας θα καταλήξει άουτ.

79’ Στο δοκάρι σταματάει η απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάκκο.

83’ Ανάποδο “ψαλιδάκι” του Άλεξιτς, μπλοκάρει ο Ξενοδόχοβ.

87’ Ο Ξενοδόχοβ θα σώσει με τα πόδια το πλασέ του Άλεξιτς.

89’ Γκολ. Με κεφαλιά ο Άλεξιτς, από σέντρα του Πανάγου, νικάει τον Ξενοδόχοβ για το 4-0.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Κωστούλας, Α. Παπαστεριανός, Πήλιος, Πατράλης, Ναπολιτάνο (72’ Παπαδόπουλος), Τότσκα (72’ Γιουμπιτάνα), Τομάς, Κάκκο (87’ Μασούρας), Μπαστακός (72’ Αλεξιτς)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Βούζας): Ξενοδόχοφ, Γραικός, Κόκας, Μαρκοπουλιώτης, Στάμου, Μάνγκα, Ντιαμπί (66’ Κόλα), Παπακώστας, Σιαφά, Σκοπελίτης (79’ Πέλκας), Βερνάρδος.

ΑΝΑΓ. ΚΑΡΣΙΤΣΑΣ – ΚΑΒΑΛΑ 1 – 0

Η Αναγέννηση Καρδίτσας υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Καβάλα με 1-0, με αποτέλεσμα να ανέβει στους 29 πόντους (4η θέση), ενώ οι κυανόλευκοι παρέμειναν στους 13 πόντους (17η θέση),

Οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους στα πρώτα λεπτά, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και τον Λαρέα στο 45+7′ λεπτό να κάνει 1-0 για τους γηπεδούχους. Η ΑΣΑ ήταν πιεστική στο τελευταίο δεκάλεπτο καταφέροντας να πάρει προβάδισμα στις τελευταίες φάσεις του ημιχρόνου, ενώ ιδιαίτερα το γήπεδο πήρε “φωτιά” από απόφαση του διαιτητή για μη καταλογισμό πέναλτι μετά από ανατροπή του Μπιανκόνι στο 39′ λεπτό.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο ημίχρονο και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα με εξαίρεση την τελευταία φάση του αγώνα και για αυτό νίκησαν την Καβάλα με 1-0.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Γκέκας, Καρανίκας, Λαρέα, Κοτσώνης, Κουτρομάνος, Μπάλλας, Δημούτσος (60′ Μπενγκόα), Βιντάλ (75′ Μανιός), Μπαντιμπαγκά (29′ Πολίτης), Γκίνη, Μπιανκόνι (75′ Μπραμπίγια)

Καβάλα (Νούρι): Κυρίτσης, Αρμαλάς (81′ Χουσεϊνπούρ), Πανουργιάς, Στίκας, Θωμαΐδης (65′ Ρέτσος), Καραγιάννης (65′ Σπάσιτς), Αμούρ (46′ Σαμπανίδης), Έμπερτ, Οκάν (46′ Μπελεβώνης), Καϊούμπι, Σταμένκοβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. – ΤΡΙΚΑΛΑ 2 – 0

Τη νίκη με 2-0 επί των Τρικάλων πανηγύρισε ο Ολυμπιακός Β’, στην επιστροφή του Κώστα Φορτούνη στην ενεργό δράση, για την 19η αγωνιστική της Super League 2.

Ο Έλληνας μέσος ήταν ο κινητήριος μοχλός στο διάστημα που αγωνίστηκε, δίνοντας μάλιστα το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Ο Αποστολόπουλος ήταν ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος ενώ ο Πινακάς είχε δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο. Αν εξαιρεθεί το σουτ του Ελευθεριάδη στο 3ο λεπτό, τα Τρίκαλα δεν απείλησαν με αξιώσεις άλλη φορά την εστία του Στουρνάρα.

Με κινητήριο μοχλό τον Κώστα Φορτούνη οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν από νωρίς να απειλούν δημιουργώντας τελικές μπροστά από την εστία των Τρικάλων. Στο 19’ ο Τρικαλινός άσος είχε καλό σουτ στο τέρμα, ενώ στο 23’ κι αφού πέρασε δύο αντιπάλους, έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Το γκολ ήρθε στο 25ο λεπτό με τον Ξενιτίδη να πιέζει και να κλέβει στο ημικύκλιο με τον Φορτούνη να γίνεται κάτοχος της μπάλας πλασάροντας ιδανικά για το 1-0. Ο Θρύλος μάλιστα είχε την ευκαιρία να πάει με 2-0 στα αποδυτήρια αλλά το πλασέ του Πινακά έφυγε λίγο πάνω από το τέρμα στο 38’.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό αφού ο Μαυρουδής αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα στο 51’ για αντικανονικό μαρκάρισμα, με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να συνεχίσουν με παίκτη λιγότερο. Λιάτσος και Τσέλιος είχαν περάσει στον αγωνιστικό χώρο αντί των Φορτούνη και Αλκαχτάνι αντίστοιχα με την έναρξη του β’ μέρους, με τους «ερυθρόλευκους» να μην επηρεάζονται καθόλου από το αριθμητικό μειονέκτημα.

Η απόδοση των παικτών των γηπεδούχων ανέβηκε κατακόρυφα από το 60’ και μετά, με το δεύτερο γκολ να δείχνει πως είναι θέμα χρόνου. Και όντως έτσι ήταν, αφού τις χαμένες ευκαιρίες των Ξενιτίδη, Αποστολόπουλου και Πινακά ο οποίος πέρασε και τον τερματοφύλακα αλλά έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι, διαδέχθηκε η κόντρα επίθεση και το ιδανικό τελείωμα του Αποστολόπουλου για το 2-0 στο 72’.

Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε ιδανικά από εκεί και πέρα το προβάδισμά του χωρίς να κινδυνεύσει σε κανένα σημείο, φτάνοντας έτσι στην 7η φετινή του νίκη.

Ολυμπιακός Β’ (Καβαλιέρης): Στουρνάρας, Αποστολόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Καλογερόπουλος, Καρμπόβνικ, Ξενιτίδης, Μαυρουδής, Αλκαχτάνι (46’ Τσέλιος), Φορτούνης (46’ Λιάτσος), Μαρίνος (55’ Νίκολιτς), Πινακάς (68’ Βοΐλης).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καβακάς): Αγριμάκης, Μανίσογλου, Ριζογιάννης, Ευθυμίου (32′ Μυλόπουλος), Μπαξεβάνος, Σανδραβέλης, Ντιαλοσί, Νιάρος, Ιωαννίδης, Πέλκας, Ελευθεριάδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 0 – 2

Στη Φιλιππούπολη η ΑΕΛ κέρδισε σε «ντέρμπι» τοπικού χαρακτήρα τον Απόλλωνα Λάρισας με 2-0 και παραμένει στη 2η θέση του Βορείου ομίλου, με έξι βαθμούς λιγότερους από την πρωτοπόρο Βέροια (42 έναντι 36), στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League 2.

Πρωταγωνιστής για τους «βυσσινί» ήταν ο… συνήθης ύποπτος, Μάριος Όγκμποε, ο οποίος σκόραρε και τα δύο γκολ της ομάδας του με διαφορά τριών λεπτών, στο 61′ και στο 64′.

Το α’ ημίχρονο έφυγε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, για να «μιλήσει» ο Όγκμποε στην επανάληψη και ν’ ανοίξει το σκορ στο 61′ με κεφαλιά. Τρία λεπτά αργότερα και πριν προλάβουν να συνέλθουν οι «κυανόλευκοι» από το 0-1, ο άσος των «βυσσινί» με σουτ βρήκε ξανά δίχτυα και η ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη. Ο Μάριος Όγκμποε στο 74′ είχε ανεπανάληπτο τετ α τετ να πετύχει χατ – τρικ στην αναμέτρηση, βλέποντας όμως τον Αστρά να τον κερδίζει. Ο Απόλλων Λάρισας, από την πλευρά του, με 16 βαθμούς βρίσκεται στη 13η θέση. Η ΑΕΛ ήταν σαφώς ανώτερη, πάτησε γκάζι στην επανάληψη και έφτασε σε μία δίκαιη νίκη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Γράφας): Αστράς, Λουκάς (90′ Πετράκης), Γιαννίτσης, Καλούσης, Τιμπουέ, Λίταινας, Χατζής, Νούσιος (85′ Σούλτσε), Μπαλογιάννης (90′ Ποτόσογλου), Σταματής, Ζιάκας (80′ Λεμάνγκρ).

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Ομάρ (65′ Θεολόγου), Γκοτζαμανιδης, Ηλιάδης (70′ Μαξιμένκο), Παπαγεωργίου Αθ. (60′ Μαυριάς), Γιάκος (60′ Παπαγεωργίου Κ.), Κολομπίνο, Νικολιάς, Ακούνια, Όγκμποε.

Ρεπό: ΞΑΝΘΗ