SUPER LEAGUE 2

Νέα ήττα η Ξάνθη λευκή ισοπαλία για ΠΟΤ Ηρακλή

Με δύο παιχνίδια άνοιξε η αυλαία της 24ης αγωιστική στο πρωτάθλημα της Super League και στον όμιλο του Βορρά , όπου η Ξάνθη υπέστη νέα ήττα στον Βόλο από τον τοπικό Ολυμπιακό, ενώ ο ΠΟΤ Ηρακλής απέσπασε λευκή ισοπαλία από τον Ολυμπιακό Β.

Βρήκε το γκολ ο Ολυμπιακός Βόλου στο τέλος και πήρε την νίκη

Ο Ολυμπιακός Βόλου υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε με γκολ στο 89′ λεπτό με τον Βερνάρδο με 1-0 επί της Ξάνθης και ανέβηκε στους 19 πόντους (16η θέση), ενώ η Θρακιώτικη ομάδα παρέμεινε στους 36 πόντους (4η θέση).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό Βόλου να έχει ευκαιρία με τον Ξύδα στο 13′ λεπτό με πλασέ από το δεύτερο δοκάρι μετά από σέντρα του Γραικού, με τους αμυντικούς της Ξάνθης να απομακρύνουν. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 17′ λεπτό με το σουτ του Κρητικού, με την μπάλα να κοντράρει να περνάει κόρνερ. Στα επόμενα λεπτά, οι Θρακιώτες είχαν μια κεφαλιά του Μιχαήλ, με τον τερματοφύλακα Ξενοδόχοβ να διώχνει σε κόρνερ, ενώ μετά έγινε κεφαλιά του Αλί Μπαμπά, με τον γκολκίπερ της Ξάνθης να διώχνει, αλλά την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι πριν περάσει σε νέο κόρνερ. Στο 33′ λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή ευκαιρία με τον Αλί Μπαμπά, ο οποίος μετά από σέντρα του Γκάβριτς, έστειλε με το σώμα, την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια κατέληξε άουτ. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου παρέμεινε στο 0-0.

Η Ξάνθη είχε την πρώτη καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κρητικό να βρίσκεται τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα Ξενοδόχοφ, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει, γιατί του έφυγε το κοντρόλ και του έκανε επιθετικό φάουλ. Στο 55′ λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή ευκαιρία με την κεφαλιά από κοντά του Μαρκοπουλιώτη στο 55′ λεπτό, αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν τον τερματοφύλακα της Θρακιώτικης ομάδας, Ίτσο, ενώ στο 67′ λεπτό, ο Γραικός βγήκε τετ-α-τετ, αλλά ο γκολκίπερ της Ξάνθης απέκρουσε το πλασέ του δεξιού οπισθοφύλακα του Ολυμπιακού Βόλου. Στο 72′ λεπτό, ο Γκινσάρι σούταρε μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει στον Στάμου και να απομακύνεται. Οι γηπεδούχοι έκαναν ευκαιρίες τόσο με το τακουνάκι του Σιαφά στο 74′ λεπτό, όσο και με το σουτ του Ξυδά στο 85′ λεπτό, με τον Βερνάρδο από κοντά με κεφαλιά να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους στο 89′ λεπτό. Ο Ολυμπιακός Βόλου διατήρησε το προβάδισμα του μέχρι το τέλος του αγώνα και νίκησε εντός έδρας την Ξάνθη με 1-0.

Ολυμπιακός Βόλου (Καβακάς): Ξενοδόχοβ, Γραικός, Στάμου, Κόλα, Μανγκά, Ντος Σάντος, Φιλίποβιτς, Σκοπελίτης, Βερνάρδος, Κουντουριώτης, Ξύδας.

Ξάνθη (Ανυφαντάκης): Ίτσο, Μιχαήλ, Γκάβριτς, Θυμιάνης, Δεληγιαννίδης, Κρητικός, Ουνγιαλίδης, Αλί Μπαμπά, Γκινσάρι, Παπάζογλου, Δόρης.

Χωρίς τέρμα

Λευκή ισοπαλία στον αγώνα του Ολυμπιακού Β’ με τον Ηρακλή, με τους κυανόλευκους να ανεβαίνουν στους 33 πόντους, ενώ οι ερυθρόλευκοι πήγαν στους 29 πόντους.

Ο Ολυμπιακός Β’ είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή, με το δυνατό σουτ του Σουρλή μέσα στην περιοχή μετά από πάσα του Κωστή, με  την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στο 5′ λεπτό, ενώ στο 10′ λεπτό, ο Κωστή επιχείρησε ένα μακρινό σουτ με τον Παλαβράκη να λέει εντυπωσιακά “όχι” και να διώχνει σε κόρνερ. Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα λεπτά και δεν έγινε μεγάλες ευκαιρίες, με το σκορ του ημιχρόνου να παραμένει στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι απείλησαν με το επικίνδυνο γύρισμα του Σουρλή στην περιοχή, αλλά δεν πρόλαβε ο Βοΐλης να βάλει το πόδι του στο 48′ λεπτό. Οι κυανόλευκοι ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε φάσεις με το σουτ του Άλεξιτς στο 63′ λεπτό και έπειτα την κεφαλιά του Χρουσιέλ. Στο 87′ λεπτό, οι Πειραιώτες είχε καλή στιγμή με τον Βοΐλη, με τον φορ του Ολυμπιακού Β’ να στέλνει την μπάλα άουτ, με το τελικό σκορ να παραμένει στο 0-0.

Ολυμπιακός Β (Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Κινκουέ, Μπα, Αποστολόπουλος, Καρμπόβνικ (88′ Νταμπό), Μπαγκαλιάνης, Λιάτσος (65′ Μαρίνος), Βοΐλης (88′ Πινακάς), Ντόι, Κώστή (71′ Νίκολιτς), Σουρλής.

Ηρακλής (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Σγουρής (46′ Χρουσιέλ), Α. Παπαστεγιανός, Πήλιος, Τομάς (90+2′ Γιουμπιτάνα), Ναπολιτάνο (77′ Σίλβα), Πατράλης, Μασούρας (77′ λ.τ Κάκκο), Καρτσαμπάς (90+2′ Μπαστακός), Άλεξιτς.