SUPER LEAGUE 2

SUPER LEAGUE 2 : Πέρασε πρώτος προσωρινά ο Ιωνικός

Πέρασε πρώτος προσωρινά ο Ιωνικός

Πρώτη δόση το απόγευμα του Σαββάτου για το πρόγραμμα της 11ης και τελευταίας αγωνιστικής του 1ου γύρου στο πρωτάθλημα Super League 2, όπου ο Ιωνικός νίκησε στα Χανιά και πέρασε στην 1η θέση, ενώ ο Διαγόρας συνέχισε νικηφόρα αυτή την φορά επί του Καραϊσκάκη και με ισόπαλη να είναι η αναμέτρηση της Ιεράπετρας κόντρα στα Τρίκαλα. Έτσι στα παιχνίδια είχαμε:

ΧΑΝΙΑ – ΙΩΝΙΚΟΣ 0 – 1

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε… όλα ο Ιωνικός έφυγε με ένα σπουδαίο τρίποντο από τα Χανιά με σκορ 1-0!

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την αριθμητική υπεροχή που είχαν από το 20’ λόγω της αποβολής του Καρλίτος, σκόραραν λίγο πριν τη λήξη στου α’ μέρους με τον Κάστρο και με αυτό το «χρυσό» γκολ πρόσθεσαν ακόμα τρεις βαθμούς στη συγκομιδή τους!

Ωστόσο, στο 70’ αποβλήθηκε για τον Ιωνικό και ο Τιεντσέ όμως τα Χανιά αν και προσπάθησαν δεν μπόρεσαν να απαντήσουν και να φέρουν το ματς τα ίσια.

Έτσι το ντεμπούτο του Νίκου Παπαδόπουλου στον πάγκο των Κρητικών δεν ήταν θετικό όμως σίγουρα η ομάδα έδειξε καλύτερα δείγματα από τα περασμένα ματς.

Μια από τις πιο σημαντικές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο ήταν αναμφίβολα η αποβολή του Καρλίτο στο 20’ για μαρκάρισμα στον Ματσούκα. Μπορεί τα πρώτα 44 λεπτά να είχαν δύναμη και πολλά μαρκαρίσματα αλλά στην ουσία καμία από τις δύο ομάδες δεν απείλησε την άλλη καθώς αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου.

Δεν καταγράφηκαν φάσεις όμως το ενδιαφέρον ήταν αμείωτο με αμφότερες τις ομάδες να τα δίνουν όλα και τα Χανιά να έχουν εντελώς διαφορετικό πρόσωπο απ’ ότι στα προηγούμενα ματς.

Μόλις ο επόπτης έδειξε ένα λεπτό καθυστερήσεων, ο Ιωνικός άνοιξε το σκορ με τον Κάστρο έπειτα από πάσα του Ματσούκα! Έτσι, οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με τον Ιωνικό να έχει πάρει κεφάλι στο σκορ.

Η αριθμητική ισορροπία επανέρχεται καθώς και οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν με δέκα παίκτες! Ο Τιεντσέ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε για μαρκάρισμα πάνω το Ρέντζα! Απαρηγόρητος δε μπορούσε να πιστέψει πώς πρέπει να αποχωρήσει και μάλιστα έκανε παράπονα και στον επόπτη. Χαρακτηριστικό είναι πως μέσα από το γήπεδο τον έβγαλε ο Κάστρο…

Χανιά (Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Ουνγιαλίδης (76′ Σωτηράκος), Γκίνο (62′ Σουντουρά), Μπραμπίγια (62′ Δημητριάδης), Κάρλος, Βασιλόγιαννης (77′ Βρεττός), Μασένα, Διαμαντόπουλος (26′ Πλέγας).

Ιωνικός (Σπανός): Γκίνης, Αμπούντ-Ομάρ, Παπαγεωργίου, Κύργιας, Φαζός, Τιεντσέ, Γκοτσούλιας, Ματσούκας (86′ Βλαχομήτρος), Ρόλε (75′ Μπρίτο), Πλατέλλας (75′ Πογοσιάν), Κάστρο (90+4′ Κοτσώνης).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ – Α,Ε, ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ 1 – 0

Ο Διαγόρας… λύγισε και την ΑΕ Καραϊσκάκης (1-0) και έκλεισε ιδανικά τον ”μαγικό” α’ γύρο στη Super League 2!

Το ”χρυσό” γκολ ο Κονέ στο 19ο λεπτό για τους ”κυανέρυθρους”, που πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους!

Ο «γηραιός» ήταν απόλυτα κυρίαρχος στο α’ ημίχρονο, έλεγξε το ρυθμό της αναμέτρησης, δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες και πρόσθεσε ακόμη ένα πολύτιμο «τρίποντο» στο ενεργητικό του.

ΓΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος, Ρουγκάλας (λ.τ. 56’ Σελινιωτάκης), Κωστούλας, Ντοριβάλ, Μασούρας, Γεωργίου (60’ Σμυρλής), Αλάεθ (60’ Μανωλάκης), Λινάρδος (76’ Αθανασίου), Κονέ (76’ Αυγενικού)

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Γιάννης Μάγγος): Μπουργάνης, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Γιαννιώτης, Νταλακούρας (46’ Κλιγγόπουλος), Δούμτσιος, Γυφτοκώστας (46’ Μαύρου), Ταμπάς (63’ Κόκας), Παπανίκου, Ρούνεϊ (69’ Δεινόπαπας), Λόβριτς (54’ Δερμιτζάκης)

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 1 – 1

Τα Τρίκαλα υποδέχθηκε ο ΟΦ Ιεράπετρας για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται εν τέλει από ένα βαθμό, αυτόν την ισοπαλίας.

Ο ΟΦΙεράπετρας μπήκε πολύ δυνατά και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5’ όταν μετά από σέντρα του Χιντζίδη, ο Γκίνη έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιακουμή!

Στη συνέχεια είδαμε τα Τρίκαλα να ισοφαρίζουν στο 10’, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Και παρ’ ότι ο ΟΦΙ δεν είχε απειληθεί δέχθηκε τελικά την ισοφάριση στο 26’!

Ο ΑΟΤ κέρδισε πέναλτι το εκτέλεσε ο Ριζογιάννης, ο Αθανασόπουλος απέκρουσε, όμως στην επαναφορά ο Ριζογιάννης σκοραρε για το 1-1!

Στο 33’ ο Μπαράτα έχασε μεγάλη ευκαιρία, όμως το σουτ που δοκίμασε εντός περιοχής απομάκρυνε δύσκολα ο Γιακουμής σε κόρνερ.

Ο ΟΦΙ συνέχισε να πιέζει και απείλησε εκ νέου με τον Γκίνη στο 45’ να κάνει το σουτ εντός περιοχής, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε λίγο έξω.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα με τις δύο ομάδες που ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους να προσπαθούσαν να απειλήσουν, όμως είχαμε αλληλεξουδετέρωση μεταξύ τους με αποτέλεσμα το 1-1 του ημιχρόνου να μείνει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

ΟΦΙεράπετρας: Αθανασόπουλος, Πριόνας, Χιντζίδης, Χατζητερζόγλου, Μασουέρο, Τεγούσης, Βογιατζής, Γκίνη (73’ Ντάλα Κόστα), Κούστα, Μπαράτα, Αποστολίδης (54’ Χατζηπιρπιρίδης – 89’ Αρσενίδης)

Τρίκαλα: Γιακουμής, Ριζογιάννης, Πιαστόπουλος, Σταματής (73’ Μόλα), Νιάρος, Παπαπγεωργίου, Κεχαγιάς (46’ Ζώγκος), Σκόνδρας (80’ Κλεμέντ), Ελευθεριάδης (80’ Κωστίκος) Τζιαλόσι, Ευθυμίου (65’ Πέλκας).