SUPER LEAGUE 2

. Σκαρφάλωσε στην κορυφή η Ξάνθη

Σκαρφάλωσε στην κορυφή η Ξάνθη

Αλλαγή… φρουράς στην κορυφή του Α΄ ομίλου σηματοδότησε η 8η αγωνιστική της Super League 2. Η Ξάνθη, χάρη σε γκολ του Γκινσάρι μόλις στο 2ο λεπτό, νίκησε 1-0 στη Θεσσαλονίκη τον ΠΑΟΚ Β΄ (οι «ακρίτες» έχασαν μάλιστα και πέναλτι με τον Ιμπραϊμι) και ανέβηκε στην πρώτη θέση, εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία της Βέροιας με τον Ολυμπιακό Β΄ στο Ρέντη. Μάλιστα, η «βασίλισσα του βορρά» κινδύνεψε με την πρώτη φετινή της ήττα, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με τον Βοϊλη στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, αλλά ο Φοφανά στο 90΄ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας απέσπασε ισοπαλία 0-0 από την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ και παραμένει στην τρίτη θέση, ενώ ο Πανσερραϊκός επικράτησε 2-0 του Ηρακλή με δύο γκολ του Κανίς και τον υποχρέωσε στην πρώτη ήττα του (ο «Γηραιός» μετρούσε ως τώρα μία νίκη και έξι ισοπαλίες). Με γκολ του Κουσκουνά στις καθυστερήσεις, τα Τρίκαλα νίκησαν 1-0 τον Πιερικό και «ανέπνευσαν» βαθμολογικά, ο Θεσπρωτός πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Ολυμπιακού Βόλου (1-0), ενώ το πρώτο του φετινό «τρίποντο» πανηγύρισε ο Απόλλων Πόντου, επικρατώντας στη Φιλιππούπολη 2-0 του Απόλλωνα Λάρισας.

Τα αποτελέσματα

8η Αγωνιστική

Νίκη Βόλου    –           Α.Ο. Καβάλα  (16.12.21 – 3 μ.μ.)

Φοφανά          Βέροια            3

Αυτογκόλ: Καλογέρης (Απόλλων Πόντου), Κόλα (Ολυμπ. Βόλου)

Τα παιχνίδια της Τετάρτης:

ΠΑΟΚ B. – ΞΑΝΘΗ 0-1

Ένα γρήγορο γκολ του Γκινσάρι στο 2′ χάρισε στην Ξάνθη τη νίκη με τον ΠΑΟΚ για την 8η αγωνιστική της Super League 2.

Οι ακρίτες επικράτησαν 1-0 και σε συνδυασμό με το 1-1 στο ματς της Βέροιας με τον Ολυμπιακό Β πέρασαν στην κορυφή του Βόρειου Ομίλου.

Στο 12′ ο Ιμπραΐμι έχασε πέναλτι καθώς σούταρε ψηλά άουτ, ενώ στο 81′ ο Φάζος με σουτ που κόντραρε σημάδεψε το δοκάρι.

Για τον ΠΑΟΚ Β ακυρώθηκε γκολ του Τζίμα για οφσάιντ στο 5′.

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Καλουτσικίδης (46′ Κουλούρης), Αποστολόπουλος, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Ουντρεαόγκο, Σαλαμούρας (74′ Γρόσδης), Χατζηστραβός (87′ Φασίδης), Τάχατος, Τζίμας (67′ Σπυρίδης), Γκορτετζιάνι (67′ Πανίδης).

Ξάνθη (Κεχαγιάς): Ίτσο, Μπάτζιος, Φαζός, Τζανακάκης (70′ Δεληγιαννίδης), Γκινσάρι (87′ Παπάζογλου), Θυμιάνης, Τσέλιος, Βιθέντε (70′ Δόρης), Μονρόουζ (62′ Πλατέλλας), Ιμπραΐμι (46′ Διαμαντόπουλος), Πολίμος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. – ΒΕΡΟΙΑ 1-1

Άντεξε η Βέροια και απέσπασε ισοπαλία 1-1 εκτός έδρας από τον Ολυμπιακό Β για την 8η αγωνιστική της Super League 2.

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 48′ με τον Βοΐλη, ενώ στο 67′ ο Λιάτσος είχε δοκάρι.

Οι Ημαθιώτες κατάφεραν να πάρουν το βαθμό με γκολ του Φοφανά στο 89′.

Ολυμπιακός Β (Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Κινκουέ, Ξενιτίδης, Αποστολόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Λιάτσος (86′ Μαυρουδής), Νίκολιτς, Βοϊλης (75′ Κίτσος), Ντόη, Κωστή (78′ Σπυριδάκης), Σουρλής.

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης (61′ Παπαχρήστου), Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (81′ Ράμος), Μούργος (73′ Ορφανίδης), Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης (81′ Μυστακίδης), Πόζογλου (61′ Φοφανά), Πασάς.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΠΟΝ ΤΡΙΓΛΙΑΣ 2 – 0

Με πρωταγωνιστή τον Μαροκινό Χικάμ Κανίς, ο Πανσερραϊκός πήρε σπουδαία νίκη, τη δεύτερη του στο πρωτάθλημα, επί του Ηρακλή με σκορ 2-0 και «ξεκόλλησε» από τις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας, υποχρεώνοντας την Τρίγλιαστην πρώτη του ήττα για φέτος. Στην πρώτη του καλή φάση είχε διπλό δοκάρι στο 22’ με τους Κανίς και Φουάση, ενώ κατάφερε να βρει δίχτυα στο 28’ με τον Κανίς ο οποίος μετά από πάσα του Παπαβασιλείου με σουτ δεν άφησε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε να πάει χαμένη ανοίγοντας το σκορ… 1-0.

Οι Σερραίοι στο 75’ κέρδισαν πέναλτι όταν ο Παπαβασιλείου ανατράπηκε από τον Κωστούλα με τον διαιτητή Τακίδη να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Μαροκινός, Κανίς ανέλαβε την εκτέλεσή του για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 και να πετύχει παράλληλα το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Σαραγόσα): Κατσίκας, Ζέρης, Φουάσης, Γιανναράκης, Κρητικός, Ανάκογλου (68’ Τσιμίκας), Μαρκιόνι, Κουκόλης, Κανίς, Παπαβασιλείου (77’ Κόντσι), Έππας (83’ Καραμπέρης).

ΠΟΝ ΤΡΙΓΛΙΑΣ (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Πήλιος (60’ Ματίας Τόμας), Χρουσιέλ, Μανωλάκης, Μ. Παπαστεριανός, Α. Παπαστεριανός, Κάκκο (60’ Καρτσαμπάς), Τότσκα, Κωστούλας, Μπαστακός.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ 0 – 2

Μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα Πόντου που επικράτησε 2-0 του Απόλλωνα Λάρισας εκτός έδρας. Ο Ενομό με σουτ στο 50’ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (0-1). Στο 83’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ελέ. Το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Ενομό στο 90+5’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Ενομό, που κέρδισε ο ίδιος από τον Καλούση.

Απόλλων Λάρισας (Στράτσια): Αστράς, Γιαννίτσης, Καρρίκι, Βίλα, Λίταινας, Ζιάκας, Σκούπρας, Κανούλας, Χατζής, Τιμπουέ, Λεμάνγκρ.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Αλόντο, Σουντουρά, Καλαϊτζίδης, Ενομό, Μπαργκάν, Παπαϊώαννου, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Ελλέ

ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΑΝΑΓ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 0 – 0

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Θεοδορόπουλος, Μπέρτος (78′ Παπαγεωργίου Θ.), Ομάρ, Ηλιάδης, Θεολόγου, Παπαγεωργίου Κ. (78′ Γαρουφαλιάς), Κολομπίνο, Γλυνός (57′ Μαυριάς), Ακούνια, Νικολιάς (29′ Μπαντιμπαγκά λ.τρ.), Ογκμποε.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Γκόλιας, Καρανίκας, Κοτσώνης, Σταμόπουλος, Γκίνη (89′ Ξέρρας), Λαγός, Πλέγας, Μπραμπίγια (78 Μπενγκόα), Μπιανκόνι (78’Γκουγκούδης), Βιδάλ (69′ Κουτσιανικούλης, 89′ Πολίτης λ.τρ.).

ΟΛΥΜΠ. ΒΟΛΟΥ – ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ 0 – 1

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας άνοιξε το σκορ (0-1) στο 32’, όταν ο Ραμίρεζ με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ξενοδόχοφ. Στη συνέχεια του αγώνα τίποτα δεν άλλαξε στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με τους τρεις βαθμούς από τον Βόλο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καγιέχα): Ξενοδόχοβ, Γραικός, Κόκας (53’ Ναά), Φιλίποβιτς, Παπακώστας, Κόλα (62’ Κατσούκης), Σκοπελίτης (80’ Χατζηπιρπιρίδης), Κιτόκο, Σιαφά, Μπάτροβιτς (53’ Βερνάρδος), Κουντουριώτης (62’ Οκάν)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Ρότσα): Κίναλης, Βαλέντε, Ντ’ Αλέσιο, Γώγος, Γκάντσιερ, Ζιώγας, Κωνσταντίνου, Ραμίρεζ (82’ Βαταμίδης), Σαραντίδης, Στεργίου (62’ Λύγκας), Πούφλης (46’ Ρομέρο)

ΤΡΙΚΑΛΑ _ ΠΙΕΡΙΚΟΣ 1 – 0

Μεγάλες φάσεις έχασε ο Κουσκουνάς στο 64′ λεπτό και στο 73′ λεπτό, ενώ πέτυχε το γκολ με…buzzer beater στο 90+4′ λεπτό, με προβολή μέσα από την μεγάλη περιοχή, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο 1-0.

Τρίκαλα (Αμπέντε): Σεντουριόν, Σανδραβέλης, Παρέδες, Ντιαλόσι, Ριζογιάννης, Χειρίτραντας (90+5′ Χειρίτραντας), Ρεκίν, Αουντίνο (64′ Πέλκας), Ελευθεριάδης (90+5′ Φουτσίνι), Ευθυμίου (79′ Νίζιτς), Κουσκουνάς.

Πιερικός (Ν. Θεοδοσιάδης): Γαλάνης, Μηλιώτης (77′ Γιαλαμίδης), Τοπαλίδης (67′ Καγκελίδης), Παντελιάδης, Μπουολί, Εμπούσι, Σουντάρ, Καρανάτσιος (61′ Μουρατίδης), Χαρτσιάς, Ζαφειράκης (77′ Κριμιτζάς), Ίτσιος.