SUPER LEAGUE 2

SUPER LEAGUE 2 …… Χαμένη η ΑΕ Λάρισας

Χαμένη η ΑΕ Λάρισας

Με εξ αναβολής παιχνίδια για την 9η και 11η αγωνιστική, συνεχίστηκε το πρωτάθλημα του Βορείου ομίλου της Super League 2, όπου χαμένη μπορεί να θεωρηθεί η ΑΕ Λάρισας που άφησε δύο βαθμούς στην Ηγουμενίτσα, πλησιάζοντας όμως την Βέροις στον ένα βαθμό. Επίσης ο Απόλλων Πόντου κατάφερε να πάρει τον ένα βαθμό κόντρα στον ΠΟΤ Ηρακλή. Τα παιχνίδια και η βαθμολογία, είναι:

Τετάρτη, 19 Ιανουαρίου 2022

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ – ΠΟΤ ΗΡΑΚΛΗΣ 1 – 1

Βαθμό στο 89′ με Αμαραντίδη

Ο Ηρακλής δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το γήπεδο του Μακεδονικού, καθώς στο 89’ ο Απόλλων Πόντου ισοφάρισε σε 1-1 με τον Αμαραντίδη (είχε προηγηθεί με τον Τομάς στο 64’ ο Ημίθεος), στον εξ αναβολής αγώνα της 11ης αγωνιστικής της Super League 2.

Στο 6’ ο Νασέρ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο σουτ του εντός περιοχής, πέρασε λίγο άουτ, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για φάουλ πάνω στον Σγουρή. Ο «γηραιός» στο 14’ κέρδισε πέναλτι, όταν, ο Πατράλης ανατράπηκε από τον Καλογέρη, το ανέβαλε ο Βιτίνιο αλλά ήταν κακό και ο Πίτκας έδιωξε. Στο 20’ ο Καρτσαμπάς βρέθηκε σε τετ α τετ από πάσα  του Πατράλη, με τον Πίτκα να διώχνει δύσκολα. Στο 31’ η σέντρα-σουτ του Πήλιου από τα αριστερά, πέρασε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο 64’ με σουτ του Τομάς εκτός περιοχής, η μπάλα κατέληξε στην γωνία του Πίτκα, για το 0-1 των φιλοξενούμενων. Στο 74’ ο Λουφάκης εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Καλαϊτζίδης πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά έφυγε άουτ η μπάλα. Ο Ηρακλής έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 87’, όταν ο Τομάς, βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, πλάσαρε, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 89’, να φτάσουν στην ισοφάριση, όταν από κόρνερ, ο Αμαραντίδης πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Παλαβράκη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Παπαϊωάννου (46′ Δαλιανόπουλος), Αμαραντίδης, Πάτι, Καλογέρης, Ελέ, Καλαϊτζίδης, Σουντουρά, Εσαλό, Νασέρ (67’ Τσιμίκας), Μπαργκάν (34’ λ.τρ. Φράγκος)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Σγουρής, Κωστούλας (72’ λ.τρ. Κωστούλας), Πήλιος, Πατράλης, Μ. Παπαστεριανός, Μασούρας (58′ Κάκκο), Τομάς, Βιτίνιο (58′ Μπαστακός), Καρτσαμπάς (81’ Ναπολιτάνο)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ – Α,Ε. ΛΑΡΙΣΑΣ 0 – 0

«Λευκή» ισοπαλία στην Ηγουμενίτσα για Θεσπρωτό και ΑΕΛ, στον εξ αναβολής αγώνα της 11ης αγωνιστικής της Super League 2.

Στο 10’ και στο 15’ ο Κωνσταντίνου προσπάθησε να απειλήσει με δύο εκτελέσεις φάουλ, αλλά τις σταμάτησε ο Θεοδωρόπουλος.

Στο 16΄ ο Όγκμποε πήρε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Γιάκου, όμως η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Κολομπίνο απείλησε τον Κίναλη με κοντινό σουτ που κατέληξε στα χέρια του Κίναλη, ενώ την ίδια τύχη είχε στο 30΄ η ατομική προσπάθεια και το σουτ του Νικολιά και στο 34΄ η κεφαλιά του Γκοτζαμανίδη.

Στο ίδιο τέμπο ξεκίνησε και το β΄ μέρος με τον Ακούνια στο 54΄ να έχει εκτέλεση φάουλ πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά πιο μετά οι Γεωργούσης και Κωνσταντίνου είχαν διπλή φάση για να βάλουν μπροστά στο σκορ τους κιτρινόμαυρους. Η ΑΕΛ είχε την πρώτη σημαντική της φάση στο 68΄, όταν ο Γλυνός βρέθηκε απέναντι από τον Κίναλη, όμως το σουτ του κατέληξε πάνω στον τερματοφύλακα του Θεσπρωτού. Ο Ηλιάδης στο 85΄ είχε την πιο μεγάλη στιγμή της Λάρισας στο β΄ μέρος για να σκοράρει, αλλά το σουτ του Ηλιάδη μετά την κεφαλιά πάσα του Όγκμποε έφυγε εκτός εστίας.

Ο Μπονίγια στις καθυστερήσεις είχε ένα άστοχο σουτ, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, όμως η  ΑΕΛ με τον Ακούνια στο 94΄ έφτασε μια άνασα από το 0-1,  όμως ο ουρουγουανός σπατάλησε κλασική ευκαιρία σε τετ-α-τετ, για να αποδράσουν οι φιλοξενούμενοι με τη νίκη από την Ηγουμενίτσα.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Βαλιέντε, Ντι Αλέσσιο, Βασιλάκης, Σαραντίδης (80′ Διγκόζης), Λύγκας (72′ Ρομέρο), Κωνσταντίνου, Ραμίρεζ (80′ Γώγος), Γεωργούσης (64′ Μπονίγια), Ζιώγας, Γκανσιέρ.

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Θ Παπαγεωργίου, Ομάρ, Ηλιάδης, Γκοτζαμανίδης, Κολομπίνο, Γλυνός (91′ Μαυρίας), Νικολιάς (59′ λ. τρ. Ραμίρεζ), Ογκμπόε, Γιάκος (82′ Κ. Παπαγεωργίου), Ακούνια.

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 0 – 0

Ισοπαλία με 0-0 στην αναμέτρηση Αλμωπός Αριδαίας-Νίκη Βόλου, με τους γηπεδούχους να ανεβαίνουν στους 15 πόντους (8η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στους 16 πόντους (7η θέση).

Η πρώτη καλή ευκαιρία ανήκει στον Αλμωπό Αριδαίας στο 3′ λεπτό., αφού μετά από σέντρα του Γκιαλαμούδη, ο Γιουκούδης έκανε κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Οι “μπλε” απείλησαν τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Γκαρσία (7′ λεπτό), αφού “άδειασε” τρεις παίκτες του Αλμωπού, έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Πάνο να μην καταφέρνει με κεφαλιά  να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Έγινε στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, παιχνίδι κέντρου, με πολλές μονομαχίες μέχρι τώρα. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία στο 27′ λεπτό με διαγώνιο σουτ του Πρίκα από τη γωνία της περιοχής, άουτ κατέληξε η μπάλα, ενώ για την Νίκη Βόλου, στο 29′ λεπτό, ο Κυριακίδης γέμισε στην περιοχή των γηπεδούχων, ο Πάνος πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ. Ο Αλμωπός στο 31′ λεπτό απείλησε με το σουτ του Κέρθι, οπού κόντραρε στον Πάνο, ενώ η Νίκη Βόλου είχε ευκαιρίες με το σουτ του Τζιώρα στο 35′ λεπτό και το σουτ του Κάσσου στο 43′ λεπτό. Στο 45+1′ λεπτό, η ομάδα από την Αριδαία είχε μια καλή φάση με την κεφαλιά του Ρόβα μετά από σέντρα του Γκαλαμούδη, με το σκορ να παραμένει στο 0-0.

Οι δύο ομάδες είχαν ένα ισορροπημένο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Αλμωπό να έχει μια φάση στο 53′ λεπτό με την κεφαλιά του Σουλιώτη, ενώ στο 59′ λεπτό ο Ροχάνο για την Νίκη Βόλου δεν κατάφερε μετά από γύρισμα του Κάσσου,  ανοίξει το σκορ καθώς δεν μπόρεσε από το ύψος της μικρής περιοχής να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Οι Θεσσαλοί απείλησαν στο 61′ λεπτό με το απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία, το οποίο κέρδισε ο ίδιος έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει δίπλα από αριστερό δοκάρι της εστίας του Παϊτέρη. Στο 73′ λεπτό, η ομάδα από την Αριδαία έκανε ευκαιρία με το σουτ του Γιαλαμούδη, το οποίο όμως ήταν αδύναμο και μπλόκαρε εύκολα ο Μπάγιτς, με τους φιλοξενούμενους στο 75′ λεπτό να έχουν την φάση με το σουτ του Κυριακίδη, αλλά την μπάλα να πηγαίνει ψηλά άουτ. Στο 85′ λεπτό, ακόμη μια ευκαιρία για τους γηπεδούχους, αλλά η μπάλα από το σουτ του Ρόβα από την περιοχή, πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να κάνουν τις ευκαιρίες τους γκολ και το τελικό σκορ παρέμεινε στο 0-0.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης Γ.): Παϊτέρης, Σέχου, Πρίκας (88′ Μαγγίζης), Γιαλαμούδης, Κολλαράς, Σουλιώτης, Ασλαμπάλογλου, Κέρθι (85′ Ζαχαρός), Μπακουτσής (67′ Τριανταφυλλάκης), Ρόβας, Γιουκόυδης (88′ Πέττας).

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης Α.): Bajic, Ανδρέου, Αλιατίδης, Γρομητσάρης, Πάνος, Κάσσος, Τσουκαλάς (77′ Παναγιωτίδης), Κυριακίδης, Lopez, Rojano (66′ Βασιλείου), Τζιώρας (77′ Μέτσε).

ΠΙΕΡΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. 1 – 2

Ο Ολυμπιακός Β’ πήρε το πρώτο φετινό διπλό και ανέβηκε στις τέσσερις νίκες (οι άλλες τρεις ήταν εντός έδρας), επικρατώντας του Πιερικού εκτός έδρας με 2-1 και ανέβηκε στους 18 πόντους (6η θέση), με τους “ασπρόμαυρους” να παραμένουν στους δέκα πόντους (13η θέση).

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν στο 5′ λεπτό με τον Σαπουντζή, αφού πήρε την μπάλα μετά από σέντρα του Τσέλιου από τα αριστερά και απόκρουση του Γαλάνη, με δυνατό σουτ στο αριστερό παραθυράκι του τερματοφύλακα του Πιερικού. Στο 21′ λεπτό, ο Ολυμπιακός Β’ απείλησε με συρτό φαλτσαριστό σουτ του Μαρίνου μέσα στην περιοχή και δεξιά, ενώ έπεσε στην γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ ο Γαλάνης. Μετά την εκτέλεση κόρνερ, αλλεπάλληλες προσπάθειες των παικτών των ερυθρολεύκων, ανακόπηκαν από τους παίκτες του Πιερικού. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και εόιχαν καλές ευκαιρίες με το γυριστό σουτ μέσα στην περιοχή του Παπαδόπουλου στο 26′ λεπτό και την κεφαλιά του Κανούλα που πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και βγήκε άουτ στο 28′ λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν με προβάδισμα με 1-0 στα αποδυτήρια στο τέλος του ημιχρόνου.

Η πρώτη ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου ανήκει στον Πιερικού, αφού απειλήθηκε η εστία των ερυθρολεύκων με την κεφαλιά του Γκαγιέχο από το ύψος της μικρής περιοχής στο 48′ λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα (50′ λεπτό), οι Πειραιώτες είχαν ευκαιρία με την φαλτσαριστή κεφαλιά του Πινακά μέσα στην περιοχή, που πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γαλάνη. Οι “ασπρόμαυροι” είχαν καλές ευκαιρίες τόσο με το μακρινό σουτ του Κανούλα στο 53′ λεπτό, όσο και με το δυνατό σουτ του Τοπαλίδη έξω από την περιοχή στο 56′ λεπτό αντίστοιχα, αλλά και με την κεφαλιά του Εμπουσί στο 57′ λεπτό που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά δεν κατάφεραν οι Κατερινιώτες να εκμεταλλευτούν την φάση. Στο 59′ λεπτό, ο Σαπουντζής “κρέμασε¨τον εκτός θέσεως Γαλάνη και έκανε το 2-0 για τον Ολυμπιακό Β’. Ο Πιερικός μείωσε στο 90′ λεπτό, με την κεφαλιά του Μπουόλι μετά από εκτέλεση κόρνετ από δεξιά και κεφαλιά πάσα του Παπαδόπουλου, κάνοντας το 2-1. Οι ερυθρόλευκοι κράτησαν το προβάδισμα τους στα επόμενα λεπτά και πήραν την εκτός έδρας νίκη στην Πιερία.

Πιερικός (Γιώργος Βαζάκας): Γαλάνης, Τοπαλίδης, Χαρτσιάς, Τόσκας, Γκαλιέγκο, Εμπουσί, Σουντάρ, Κανούλας, Χαντζάρας, Β. Παπαδόπουλος, Ίτσιος.

Ολυμπιακός Β (Αριέλ Ιμπαγάσα): Στουρνάρας, Αποστολόπουλος, Σαπουντζής, Τσέλιος, Καλογερόπουλος, Κουτσίδης, Νίκολιτς, Μαρίνος, Ντόη, Κωστή, Πινακάς.